| Miah a întrebat:

nu stie nimeni cum se inmulteste un cactus Ruby Ball? sau Gymocalycium se mai numeste.

Răspuns Câştigător
| Gabryell10 a răspuns:

Fiind o specie parazita datorita faptului ca planta nu traieste decat parazitand o alta specie de cactus deoarece nu contine si nu isi poate produce singura clorofila necesara ( de aici si faptul ca nu are culoarea verde ), se inmulteste doar prin altoire a unei alte specii de cactus care-i va produce astfel clorofila de care nevoie ( Daca cauti imagini o sa vezi ca tulpina, adica partea verde a plantei este de mai multe feluri in functie de cactusul care a fost altoit; cu alte cuvinte partea care pare a fi floarea este de fapt un cactus iar tulpina un altul care este parazitat ). Nu-mi cere detalii, incerca pur si simplu sa iei unul din puietii care cresc la baza plantei si sa-i asezi cu partea rupta intr-o scobitura din partea superioara a cactusului cu care vrei sa o combini/altoiesti lipind-o apoi cu ceara sau plastelina pentru rigidizare cu planta gazda. Nu-ti garantez reusita insa merita sa incerci daca intr-adevar iti place!