| Mihai36 a întrebat:

Buna tuturor.
Am o mica gradina si as dori sa fac compost. Stie cineva unde se gasesc online lazi de compost?
A mai folosti cineva? Imi recomandati din plastic sau de lemn?
Am gasit la Dedeman pe site, dar nu avem magazin in oras.

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Se pot folosi orice lăzi.
Dar e bine sa îndeplinească niște condiții.
Compotul il fac rimele.
Pereții laziii e bine sa fie termoizolați ca să nu înghețe iarna.
Trebuie să se poată deschide ca sa afinezi sau scoți pământul rezultat.
Pt compost e bine sa nu pui lemn ci doar frunze, iarba. Lemnul trebuie tocat in forma de rumeguș.
O lada de 0.7-1 m3 înghite resturile vegetale dintr-o gradina de 600 m2.

| relian a răspuns (pentru ALGator):

Scuze ca intervin dar nu mai spune si la altii povesti de astea.Compostu ala se face afara in aer liber si nu il face ramele cum spui,pur si simplu acolo intr-un loc se pune materie organica,care poate fi orice orice, lemn, frunze, orice este de natura organica si sta acoo afara in ploaie zapada ce o fi, asta daca nu vrei sa grabesti tu procesul, proces care de fapt inseamna putrezirea acelor materiale si transformarea lor in pamint.Ca sa grabesti poti uda si rasfoi, intoarce zii cum vrei repetat la anumite intervale. Daca chiar vrei sa-i faci si ph se poate interveni si cu ceva materiale calcar var bla bla nu intru in detalii.Deci nu cred ca ramile au vreun aport in procesul asta, adica nu ca nu cred stiu sigur.Scuze ca intervenii sper sa nu ma injuri.Deci daca ingheata f bine, mai bine.Acum depinde si ce fel de compost vrea omu sa faca sau pentru ce anume. Daca dpoar doreste sa recilize materialul de prin curte il lasa acolo fara sa-i faca nimic, ca n-are rost sa depui munca sau bani pentru nimic sa-i zic asa. Lemne poti sa le lasi si nintregi ca nu-i problema, doar ca putrezesc mai greu.Si cum spunea Popescu nu-ti trebuie lazi, daca ai prin curte ceva leturi si placaje faci acolo rapid o lada, asta doar asa ca nu cumva sa le imprastie vintu, ca la fel de bine ar putea sa puna materialele alea si intr-un colt fara nici o lada fara nimic, lada nu ajuta procesu cu nimic, singura chestie este sa nu se imprastie frunze sau ce mai pui acolo.

| ALGator a răspuns (pentru relian):

Asa este. Depinde de ce isi doreste fiecare cu aceasta compostare, cit vrea sa cheltuiasca si de cita materie vegetala produce gradina. Compostarea in fond e un proces natural care decurge de la sine. Eu nu sunt specialist ci atunci cand am avut gradina am rezolvat dupa sugestii gasite si ce am crezut ca imi trebuia mie (in sezon se stringea foarte multa vegetatie taiata de care trebuia sa scap intr-un fel).

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Le faci din cateva scanduri duse acasa cu bicicleta, eu nu as cumpara asa ceva. Le bate si bunica in cuie.
https://www.youtube.com/watch?v=GRHRoWscDt0

| mirciulica22 a răspuns:

Daca nu ai timp sa faci din lemn. desi e foarte simplu si e o activitate care poti s-o faci cu copilul ( daca ai), poti lua din plastic de aici:
http://www.maseplastice.ro/......ompost-53/
Cauta gama Thermoking, acelea sunt izolate termic.