| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna vreau sa-mi plantez pomi dar am o intrebare.Cei care aduc puieti cum ii obtine? Ca sa ii vanda pe piata
?

Răspuns Câştigător
| Vladero a răspuns:

Sâmburi, seminţe.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Treaba lor cum ii obtine, important e sa ii cumperi tu apoi ii plantezi unde vrei tu.

| relian a răspuns:

Se altoiesc, asta daca vrei sa cumperi pomi altiti.Acestia se obtin din 2 pomi diferiti. Unul da portaltoiul adica partea din paint, iar alt pom da ce se vede deasupra si care va face fructe.De obicei ca portaltoi(radacina)se folosesc specii salbatice ori obtinute prin selectie care vor da vigoare noului pom, rezistenta la factorii de mediu.Partea aeriana se obtine dintr-un pom deja altoit de obicei soiuri de calitate. Pomii din care se iau altoii sint bine crescuti, liberi de boli si daunatori.Deci se produc portalatoii ori din seminte, ori vegetativi prin butasire prin plantare sau semanare in rinduri.Cind acestia au un an sau doi se vor altoi cu altoi luati cum am spus.Altoirea se face prin mai multe metode.Cam asta e asa in mare.Sa scriu cam tot ce se face trebuie sa scriu o carte, sau oricum destul de mult.Dar ca idee cam asa stau lucrurile.Cind cumperi puieti si sint altoti acestia trebuie sa fie etichetati, pe eticheta sa scrie de la ce pepiniera provin si ce soi este. Daca nu are eticheta te sfatui sa nu cumperi.Bafta oricum.