| 10han a întrebat:

Vreau sa cumpar 50 de pomi fructiferi si sa ii plantez! Cum pot sa obtin banii pe fructe (fara sa ma duc prin piata si sa vand)? Cum pot scoate profit? Unde pot vinde fructele? Cum le pot vinde si sa obtin bani?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Intra intr-o asociatie.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca pomii fructiferi nu dau roade imediat, deci, trebuie sa astepti 2-3 ani pana se maturizeaza si dau fructe, depinzand de soiul lor. Fructele le poti vinde in pietele din orase, sate sau la targuri. Pentru asta trebuie sa ai autorizatie de producator si autorizatie de vanzator, platite la Primaria satului sau orasului tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te pripi.Parerea mea. cauta mai intai cum se vand si ce fructe se vand bine. Dupa cum stim,merele romanesti sunt aruncate de producatori.Din ce motiv? Pentru ca nu au cui sa vanda. Intereseaza-te mai intai pe un site de specialitate,ma rog, forumuri ale agricultorilor si vezi ce fructe se vand bine. Dupa cum am aflat, nucile sunt cele mai cautate si mai banoase. Dar, de la plantat si pana la prima productie desigur mai mica, dureaza intre 5 si 10 ani. Cu merele si alte fructe fara sa te chinui tu sa le vinzi prin piata sau sa iti faci un certificat de producator si de vanzator stradal, adica sa umbli cu masina de fructe din sat in sat sa le vinzi, nu vad solutie. Totusi am vazut o solutie mai accesibila: Producatorii de mere sau alte fructe vand fructele la schimb cu porumb.Trebuie sa fii atent/a. In unele zone ale tarii se fac productii de porumb, in alte zone nu. Vinzi fructul in zona in care s-a facut porumbul la schimb si apoi vinzi porumbul in zona in care nu s-a facut contra bani. dar pentru asta iti trebuie masina, certificat etc etc. O alta solutie este sa plantezi vita de vie. Strugurii se vand bine la asociatii. dar la vie, vere, este munca destula. laughing

| Dem0N a răspuns:

Daca stai undeva la strada pune un banner cu VAND FRUCTE, ca o pancarda aproape de casa. Daca vezi ca nu mere, faci dulceata si o vinzi la fel. Sunt oameni care cauta 1000% natural. In Romania nu prea mere, dar in strainatate se cumpara al dracului de repede...

| hasiuc a răspuns:

Daca ai fi fost intr-o tara civilizata unde banui ban si muncai apreciata si mai ales omu care o face ai fi livrato in magazinele locale asa o sa stai cu marfa pe coltu drumului o sa fii luat la poula de caralii meletie sau politie, o sa senputa marfa. Fie car de bun un produs daca n-are desfacere in marchet nu exista! Imi pare rau dar asta e realitatea. Am crescut 10 porci i-am vandut unuia carei baga pe sustache la abator am mai crescut 10 si in decembrie am vandut 3 prin sat 1 am taiat si6 ii am si acuma! porci crescuti BIO si marchetele is pline de porci de Ungaria! halal tara!