| Alionushca a întrebat:

ziceti-mi si mie recete pentru conserve pe iarna, din adjica cu vinete. Adjica o fac dupa reteta mea, dar cum sa pun cu vinete in borcan? Dau funda! big grin Mersi!

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy daca nu ai congelator poti opta pentru vinete la borcan cu ulei, dupa ce ai copt si curatat vinetele, le lasi la scurs ceva timp, apoi le pui in borcanele, incalzesti ulei cu un pic de sare in el si torni ulei cald peste vinete, le capsezi si le fierbi in baie de aburi (bain maree)20 de min le lasi sa se raceasca si le pui in beci, camara...loc racoroshappy mult succes

| express11 a răspuns:

(4 Septembrie 2011 12:36 )
cos96alx a zis bine

| cos96alx a răspuns:

Nu le pui in borcan 1. le coci 2.le cureti 3. le lasi la scurs 4. le pui in pungi alimentare si bagi la congelator