| alexa_5004 a întrebat:

Am cumparat o masina de spalat Whirpool AWT2288/3.Problema e ca dupa montare, se pare ca nu trage apa.Am incercat diferite comezi.motorul merhe pe gol.nu intra apa. Ce poate fi si cum se poate remedia? multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te-ai uitat bine in interior? S-ar putea sa fie vreun robinet care este inchis si din aceasta cauza nu trage apa. Citeste cartea tehnica si precis o sa afli, se spune modul cum trebuie sa procedezi pentru punerea in functiune si - de regula - se dau si micile defectiuni si cum trebuie procedat. Succes si numai bine!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Apa este trasa de o pompa de alimentare.Verifica daca ai deschis robinetul de alimentare cu apa! Daca este in garantie nu umbla la ea s-o desfaci ca-ti pierzi garantia! Cheama depanarea.Sau mai bine explica celor de la depanare la telefon ce simtome are masina si ei pot spune daca este ceva montat gresit.Ar mai trebui sa fie trecut in cartea tehnica a masinii eventualele defecte si cum se manifesta! La masina mea asa este. Iti spune ca daca se intampla cutare lucru atunci sa te uiti daca X sau Y este bun sau sa chemi depanarea!

| georgesur a răspuns:

Citind cu atentie, inteleg ca nu intra apa (pentru spalare) in ea.In acest caz, probabil este sarit un fir (cu papuc) dintre cele care alimenteaza cu tensiune una din electrovalve(acestea dau la comanda drumul la apa sa intre in masina). Daca sotul nu-i "poet", este suficienta o inspectie vizuala ca s-o rezolve.
PS-"Elianna" iar-ti dai cu presupusul acolo unde esti tamiie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate zona in care locuiesti are in apa mult calcar sper ca masina ta de spalat e de clasa a altfel nu economisesti defel incearca cu otet in loc de detersiv...sau bicarbonat etc...