| KiLLr0Y a întrebat:

am facut un transformator cu iesirea de 50v~ si am folosit sarma de 1mm, dupa ce se redreseaza am pus un condensator 50v 6800uf. Ce potentiometru imi trebuie pentru a regla tensiunea cotinuua de la 50v--- pana la 1v---?(rezistenta potentiometrului). Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

A. Am indicat si eu doua scheme, care ar face fata.

b. Cei 3A vin de la curentul pentru care s-a facut bobinajul secundarului transformatorului, rotunjit.

c. Am mai raspuns inainte (r.32), de unde vin aproape 70V:
"Puterea disipata pe elementul de stabilizare (c.integrat sau tranzistor) este egala cu produsul din diferenta de tensiune maxima si curentul maxim ce poate trece prin el.
Pd=(Uin_max - Uout_min) x Imax = (70V-0V) x 3A = 210W.
Cu mentiunea ca, puterea efectiv-disipata maxima trebuie calculat doar la 48, 5V, deci Pmax va fi cca 150W.
Asemenea putere necesita radiator serios."
Daca mai ai indoieli, fa un efort si incearca, masoara si tu.

39 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti pune potentiometru de orice valoare, dar cu o astfel de schema simpla va regla tensiunea intre 0V si 68V (tensiunea de varf dupa redresare si filtrare).
Dar, presupun, tu vrei sa ai un stabilizator cu tensiune reglabila si cu un curent de pana la 1-2A la iesire, iar acesta nu se poate realiza doar cu o punte de redresare + un condensator + un potentiometru, ci de un circuit electronic mult mai complex (care necesita si cunostinte de electronist).

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Cum adica pot sa pun de potentiometru de orice valoare?

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

Pun ptentiometru*

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

TENSIUNEA se va diviza pe orice valoare de potentiometru.
TU ai pus gresit intrebarea. happy
Problema ta este CURENTUL pe care-l vrei sa-l reglezi, la care ai nevoie si de circuite electronice suplimentare.
Daca imi scrii exact pentru ce vrei sa folosesti aparatul si in ce parametrii, atunci te pot ajuta.

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Deci eu am facut un transfomator 220v~50 si are iesiriile de 12v pentru ventelator si 50v pentru sursa(Explic imediat).Eu vreau sa fac o sursa universala de la 50v in jos current continuu si alternativ.La alternativ fac inca un toridal variabil acolo nu este problema.Iar la continuu este problema.La amandoua vreau sa pot regla tensiunea cum vreau eu de la 50v in jos.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Http://imgur.com/FuKlHYx
R1 semireglabil-10k pentru inceput
C1-eletrolitic peste 50v, adica gasesti pe piata conzi intre 63 si 100v. 1000-1500uf
c2- pentru ca nu ai niciun filtru la alimentare iti recomand un condensator nepolarizat, polimeri sau ce gasesti. Poti gasi in aspiratoare la 400v si 0. 33uf poti folosi si 0. 22uf.
Radiator pe regulator pentru ca esti la limita cu voltajul, iar chinezariile astea se incalzesc.

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Exista multe scheme, mai simple sau mai complexe, cu numar si tipuri de piese diferite.
Aici ti-am gasit o versiune relativ simpla, cu integrat specializat.
http://www.hobby-hour.com/......ematic.png
La intrare trebuie sa conectezi tensiunea redresata si filtrata pe care l-ai facut, iar la iesire ai tensiunea reglabila intre 2-50V, pana la 3A. Radiatorul circuitului integrat trebuie sa fie mare (>500cm patrati) sau un cooler mare de procesor (de PC).

Alte scheme, cu componente conventionale, sunt mult mai complexe si ar fi greu de realizat pentru un incepator.

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Aici poti gasi o versiune de laborator, cu descriere in limba romana:
http://www.circuiteelectronice.ro/......0v-2a.html

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru Bula):

Sa-mi explici si mie treaba cu eronat si nefolositor, poate invat si eu ceva.

| KiLLr0Y explică (pentru NyctophobicGhost):

Dc nu e bun condensatorul acela? L-am comadat deja...

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Sa-ti zica Bula mai multe de ce nu e bun.Ti-a intrat un "expert" pe fir, strange-l bine.

| KiLLr0Y explică (pentru NyctophobicGhost):

Lasa-l pe bula eu pe tine te-am itrebat.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Daca folosesti un condensator de 50v, iar tensiunea max este tot de 50v, te apropii de tensiunea de strapungere a condensatorului.Schema e simpla, poti avea un riplu de tensiune, un spike si l-ai "bubuit".

| KiLLr0Y explică (pentru NyctophobicGhost):

Nu e chiar 50v e 48.5v... E problema?

| KiLLr0Y explică (pentru NyctophobicGhost):

Nu e chiar 50v e 48.5v... Ce inseamna riplu de tensiune?

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru KiLLr0Y):

O oscilatie a tensiunii.Toate tensiunile oscileaza in sarcina, nu exista circuit ideal in care sa ai tensiune liniara in curent continuu.La tine o marja de eroare ar fi cam de 1% pentru 50v, dar iti trebuie un osciloscop.Pe multimetru nu o poti vedea.

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Si cat va fi varful, dupa filtrare?
Aproape 70V!
Atunci condensatorul trebuie sa fie minimum treapta urmatoare, deci min. de 100V!
Mai cumperi inca un condensator, identic cu cel pe care l-ai, le inseriezi si atunci va fi buna (de 3400uF /100V).

| KiLLr0Y explică (pentru NyctophobicGhost):

La sursa asta o sa am volt metru is la alternativ si la cotinuu.

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Nu vreau sa am mai mare tensiunea de 50v pentru ca se arde voltmetru.Amandoua voltmetre l-am comadat pentru max 50v sunt analogice.

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

De aia spun ca vreau sa pot sa reglez tensiunea nu cumva sa am mai mare de 50v.

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Cum o sa am eu doar 3400uf cand un condensator are 6800 uf?

| Bula a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

1. Nu din cauza tensiunii se incalzeste integratul, ci din cauza caldurii disipate!
Asta se intampla INDIFERENT de ce fabricatie este.
2. LM350 functioneaza maximum pana la tensiune de 35V/3A, nicdecum nu rezista la 70V!
(Vezi catalogul si tensiunile limita care pot aparea - intre intrare si iesire, intrare si pin-ul de referinta).

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Capacitatea scade la jumatate daca inseriezi doua identice, iar tensiunea se dubleaza.

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Schimba comanda la 100V, sa vezi si ce e in plus, peste 50V
(nu numai fumul care iese big grin )

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Ms, deci cum sa fac sa nu am probleme cu incalzitul si cu tensiune prea mare? Nu vreau sa am tensiune mai mare de 50v.Nu vreau sa tina 3 zile sursa pe care vreau sa o fac.Nu am banii de aruncat, doar asa investesc destul de mult in aceasta sursa si nu vreau sa esueze. Stiu cat de greu a fost sa lucru pentru banii aceea. Spun asta de aceea ca am vazut ce ai scris mai sus(Logic ca LM350 nu o sa tina mult).

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru Bula):

laughing mai spune aia cu caldura disipata.
70 v? esti sigur?
vezi tu vreo cascada pe undeva?
I-am zis sa-i puna radiator daca il vrea in 50v. ce visezi tu cu caldura disipata, ii mai mananca si aia din putere, asa ca numai tu stii de unde ai scos 70v.

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Nu pot sa leg un rezistor pentru a scadea tensiunea pana la 50v max?

| Bula a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Simplu. Cunostinte elementare.
1. Daca tensiunea redresata este de 48, 5V efectiv) si pui un condensator de filtraj pe el, atunci tensiunea de varf va fi mai mare de 1, 42x.
2. Puterea disipata pe elementul de stabilizare (c.integrat sau tranzistor) este egala cu produsul din diferenta de tensiune maxima si curentul maxim ce poate trece prin el.
Pd=(Uin_max - Uout_min) x Imax = (70V-0V) x 3A = 210W.
Cu mentiunea ca, puterea efectiv-disipata maxima trebuie calculat doar la 48, 5V, deci Pmax va fi cca 150W.
Asemenea putere necesita radiator serios.

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Depinde de amperajul (sarcina).
Pentru un curent de 3A iti trebuie deja un fel de resou big grin

| Bula a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Pune mana pe carte si mai invata!
tongue

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

LM350 se va arde aproape instant.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru Bula):

Citind de pe Google nu te face mai destept fata de cineva.Mai era un expert, Nelul cu aceleasi aptitudini.
Bun, deci ai gooGle la indemana, dar nu le ai cu matematica.
70 de volti, Bula, trebuie sa-i explici.Stiu, acum google nu te ajuta.
Explica aia 70v.Te rog.
Recunosc ca la LM 350 m-am luat dupa ultimele doua cifre.
Nu inteleg de unde atata siguranta cand ai pus acei 3A.
Daca nu gaseste un regulator cu trei pini, ii recomand un mosfet.Rezista la tensiuni cu intensitati mari.Nu are rost acum sa-si cheltuie banii din orgoliul altora.

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Bula nu am putut sa iti dau mesaj asa ca am fost nevoie sa iti scriu aici.Sunt din jud Satu Mare loc Tasnad.Trimite-mi mesaj cu numarul tau de telefon chiar as vrea sa vb mai multe.

| KiLLr0Y explică (pentru Bula):

Bula, nu am putu sa iti trimit inapoi mesaj asa ca am fost nevoit sa iti scriu aici.Sunt din Jud Satu Mare loc Tasnad, chiar as vrea sa vb mai multe trimite-mi mesaj cu numarul tau de telefon

| Bula a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Am trimis.

| Bula a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

A. Am indicat si eu doua scheme, care ar face fata.

b. Cei 3A vin de la curentul pentru care s-a facut bobinajul secundarului transformatorului, rotunjit.

c. Am mai raspuns inainte (r.32), de unde vin aproape 70V:
"Puterea disipata pe elementul de stabilizare (c.integrat sau tranzistor) este egala cu produsul din diferenta de tensiune maxima si curentul maxim ce poate trece prin el.
Pd=(Uin_max - Uout_min) x Imax = (70V-0V) x 3A = 210W.
Cu mentiunea ca, puterea efectiv-disipata maxima trebuie calculat doar la 48, 5V, deci Pmax va fi cca 150W.
Asemenea putere necesita radiator serios."
Daca mai ai indoieli, fa un efort si incearca, masoara si tu.

| NyctophobicGhost a răspuns:

C@c@t faci cu potentiometru simplu.
Poti folosi un mosfet exact ca la bormasinile cu baterii.Cauta scheme pe net, n-am cu ce sa-ti desenez acum legaturile.
Mai poti folosi un regulator LM2567, ii gasesti documentatiile pe net, vezi ca are feedback pe care il legi din potentiometru.
Daca ai facut un traf. banuiesc ca poti face singur legaturile.

| KiLLr0Y explică (pentru NyctophobicGhost):

Sa inteleg ca e mai bine daca leg un mosfet in serie si de la baza reglez tensiunea folosind un potentiometru?

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Da, sau incearca cu LM 350, E MAI SIMPLU PT TINE.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/11671/MOTOROLA/LM350.html
Ai schema in documentatii. la potentiometrul R2 folosesti valori de 10-50k.

| KiLLr0Y explică (pentru NyctophobicGhost):

Nu gasesc nici o schema.Eu am facut o schema in locul liber te rog se completezi cu componetele care mai trebuie.Sa fie cat mai simplu si ieftin.Link ul cu shema este aici:http://imgur.com/a/kSfKs