| plasmaticus a întrebat:

Am o casa veche cu una coperis vechi cu tigla Jimbolia 253.
Exista cateva gauri, cateva tigle lipsa.
Stie careva ce tigle noi ar fi compatibile cu acestea? Eventual si coame compatibile?
Nu imi trebuie multe tigle, dar nu mai gasesc decat tot asa la case vechi, dar sunt la prea mare distanta ca sa merg dupa ele.
Sau o alta metoda sa acopar acele zone din acoperis?!

Cu bine,
Alex

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am cumparat 800 tigle de la o cladire in renovare. Mi l-au si adus acasa. Ma vor tine toata viata. happy
M-a costat mult mai putin, cu transport, cu tot, decat sa cumpar tigle noi.

| plasmaticus explică (pentru Bula):

Corect. Am precizat am nevoie de 10-20 tigle, din care 10 de rezerva.
Nu imi aduce nimeni pentru dus-intors 200-250 km aceste tigle. Nici mie nu imi vine sa fac drum doar pentru atatea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru plasmaticus):

Poate vei gasi chiar in apropierea ta vreo casa in renovare.winking
10-20 tigle "consumi" la un acoperis in 1-2 ani, daca revizuiesti ca mine (primavara si toamna).
Saca le comanzi prin internet, 20 tigle te pot costa enorm, din cauza transportului de greutate suplimentara.

regis
| regis a răspuns:

Încearcă țigla Transilvania de la Tondach. Nu am încercat, dar asa stiu ca se potrivește cu "Marca Leu" de Jimbolia. Eventual iei pentru început o singura bucata, de test.