| plasmaticus a întrebat:

Buna,

Am o casa veche la tara cu un acoperis vechi cu tigle Jimbolia Leu 253. O serie de tigle sunt distruse. Ar trebui sa inlocuiesc vreo 20.
Stie cineva cu ce as putea sa inlocuiesc aceste tigle? As putea sa gasesc ceva similar in marile magazine de profil?
Multumesc

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dacă ești aproape de Arad, îți donez eu 20. Dacă nu, vezi pe olx.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa te interesezi prin sat.
Multi isi schimba intregul acoperis, iar tiglele vechi raman "de pomana".
Chiar daca nu gasesti tigle similare, poti schimba un rand intreg (cel de jos) cu alte tigle asemanatoare sau alta solutie adaptata.
Tiglele ce vor ramane in plus pastreaza-le de rezerva!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu tablă sau tot țigle cauta la magazine de profil sau intreaba la brico store au ei materiale de constructii.

| dinaprilie a răspuns:

Am vazut ca mai exista de cumparat cel putin pe olx. Sau cred ca s-ar putea face un mulaj dintr-una si mai apoi turnate eventual intr-o forma de ciment? Oare, nu stiu exact, zic.