| NyCoLeTaaa a întrebat:

Am o mare problema si v-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta. Am un trandafir japonez care asta iarna a suferit putin din cauza frigului. I-au picat aproape toate frunzele. Cand a inceput sa se incalzeasca, l-am scos afara si i-am rupt si frunzele care ii mai ramasesera pentru ca erau palite. Acum vad ca nu ii mai dau frunzele. Nu este uscat, dar nici nu apar frunzele. Ce ma sfatuiti sa fac? (PS: Este al mamei, ea a fost plecata si mi l-a lasat in grija.) Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Baga-l in casa, nu e cazul inca sa scoti trandafirul afara.Scormoneste cu un cutit pamantul de la suprafata ghiveciului, uda-l cu apa calduta. Cred ca i-au cazul frunzele din cauza lipsei apei, ai grija si uda-l odata la doua zile.

4 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Si eu am avut trandafiri japonezi pe care i-am primit prin curier intr-o stare jalnica si le-am facut mini sere adica am taiat niste sticle de plastic si le-am pus deasupra.i-am pus la caldura in casa si in timp si-au revenit periodic m-ai scoteam sitclele cate 10 15 minute...totusi ai grija sa fie udati sa nu fie uscati si sper sa fie bine la mine a mers

| NyCoLeTaaa explică (pentru LittleBugsBunny):

Multumesc pentru sfat insa e cam mare sa il pun sub o stcla. happy

| Stillers a răspuns:

Pai depinde, pote s-a uscat de tot si nu mai ai ce face cu el, sau incearca sa il stropesti unpic cu ama sau sa ii pui 100 ml de apa in fiecare ora(daca este in pamant)fundita?

| NyCoLeTaaa explică (pentru Stillers):

Nu este uscat de tot. Multumesc!