| TreyZet a întrebat:

Bună ziua.
Am o mașină de spălat Premiere și aleg programul și după ce i-am dat start funcționează 1 min sau 2 apoi se oprește brusc ca și cum nu ar mai avea curent.
După vreo 3 minute, dacă reiau programarea și startul pornește iar.
Am verificat toate programele mașinii. Se întâmplă la fel.
Am verificat filtru și alimentarea și evacuarea cu apă sunt in regulă.
Curentul, zic eu este ok.
Vă rog ajutați -ma cu un sfat.
Mulțumesc.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica urmatoarele:
1. Apa intra in cuva?
2. Cuva incepe sa se roteasca?
3. Se "ia" din detergentul din rezervor?
Daca ne dai raspunsurile la intrebarile de mai sus, te putem ajuta la depanare.

| TreyZet explică (pentru Bula):

Da, apă intră în cuvă. Se rotește o dată de două ori. Alte dăți, nu. Detergentul e... "spălat". Apoi se oprește. Ca și cum ar fi rămas fără curent. Nimic afișaj. Nimic zgomot. In plus, după anumit timp decuplează și ușa.
Apoi o restartez, afișajul îmi arată ultimul program folosit, in orice poziție aș comutator de programe. Dacă comut pe zero, atunci incepe să afișeze normal toate programele.

| Bula a răspuns (pentru TreyZet):

La decuplarea usii, mai este apa in cuva sau este golita apa?

| TreyZet explică (pentru Bula):

Da, este apă. Am scos apa pe jos pe la filtru.
Am probat să văd dacă funcționează pompa: am scos furtunul de evacuare, l-am pus în chiuvetă. Am setat mașina pe evacuare apă și...scoate apa fără probleme. Un minut, maxim două. Apoi aceiași problemă. Se oprește brusc, la fel ca la celelalte programe.

| Bula a răspuns (pentru TreyZet):

- Vezi in Manualul de Utilizare, daca nu este vreo posibilitate de RESETARE a soft-ului (daca masina este programat electronic)!
- Verifica si temperatura apei, daca s-a incalzit.
- Incearca sa demontezi si sa cureti racordul de evacuare al apei, de la TAMBUR!

| TreyZet explică (pentru Bula):

Am controlat tot, furtune, racorduri și toate cele. Apa nu cred că are timp să se încălzească într-un minut, două. Normal că e rece.
O fi problemă de soft. Nu știu să resetez. Nu am manual de utilizare.
Pe display nu apare niciun cod de eroare.

| Bula a răspuns (pentru TreyZet):

Cauta pe Google manualul, dupa fabricant si model!

Pentru incalzirea apei de la 10 la 40 grade are nevoie de cca. 1-2min.
Dupa atat timp deja se poate simti bine diferenta fata de caldura apei reci de la robinet. Daca nu se simte, atunci se opreste inainte de incalzire sau incalzirea nu functioneaza (rezistenta sau circuitul ei este intrerupta sau nu primeste comanda).
Rezistenta si continuitatea circuitului se poate verifica cu un Ohm-metru.
Daca are sau nu alimentare, se poate verifica cu un Volt-metru (de tensiune ALTERNATIVA) sau cu un bec de control de 220V.

| TreyZet explică (pentru Bula):

M-am gândit că ar fi problemă cu rezistenta de încălzire. Am probat mașina pe program spălare cu apă rece. La fel se întâmplă. Se oprește după câteva minute.

| Bula a răspuns (pentru TreyZet):

Ramane sa cauti Manualul (poate gasesti si de service).
Eu am avut asemenea problema din cauza evacuarii de apa: la capatul furtunii de evacuare de sub cuva s-au adunat niste resturi de carpa.
Cu alta ocazie a trebuit sa resetez programul.
In ambele cazuri simptomele au fost asemanatoare cu ale tale.

| relian a răspuns:

Cred ca s-a dus computerul. Daca ai manual, cauta pe acolo la troubleshooting si vezi cum se face test la acea masina.De regula cand face asa s-a dus acel circuit bord,asa ca va trebuie sa schimbi ala,dar cauta si fa testul ala ce zic.
Treb sa apesi cateva butoane deodata,apoi masina isi face test singura si iti va da un cod,Te uiti in manual acolo xce inseamna acel cod si daca zice cai motherboard,te-ai scos,ala costa cit toata masina, sau pe aproape.

Nu ai ce reseta la masinile de spalat, poate aia de la fabrica daca e, in rest tu poti face ce am zis mai sus. Daca e computerul, cauti si vezi cit costa, apoi stii daca sa cumperi ori sa iei alta masina.