| KingMojo a întrebat:

Am plantat acum 2 luni jumate niste tuia si dupa perioada asta de ploi, văd ca incep sa se usuce. La baza plantei fruzele au devenit maro. Ce pot sa fac in privinta aceasta?

Răspuns Câştigător
| George1337 a răspuns:

In fiecare seara, dupa ce soarele nu mai acopera tuia, pune apa la baza plantei, nu uda si funzele. Ia o sapa si fa in jurulu plantei un mic canal adancit pentru ca locul sa poata retine apa si aceasta sa nu se imprastie, apa va sta pe loc si se va duce doar in joc, spre radacinile plantei. Doar sa ai grija sa nu uzi tuia cand soarele inca o acopera, prin faptul de a uda planta cand ea nu mai primeste radiatiile solare ii dai efectul de ploaia, cand primeste si apa dar nu si radiatiile solare. Spera sa iti fie de ajutor, eu asa procedez cu orice fel de planta sau copac is totul merge bine din totdeauna.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Crengile maronii s-au "ofilit" de la ploile si daunatorii care au profitat de apa multa.
Trebuie indepartate cu foarfeca de gradinarit, sa nu se raspandeasca atacul pe intreaga coroana.