| Cristian_Andrei_1995_iNxe a întrebat:

Salutare.
De 2-3 luni am plantat tuia pentru decorarea grădinii.
În ultima vreme vârfurile au început sa se inamornraca si ușor ușor sa se usuce.
Ce pot face in aceasta privința? ( Menționez ca deja i am curățat de acele ramuri maro cu gândul de a nu se întinde)
Mulțumesc!

1 răspuns:
| andreeageorgyyanna a răspuns:

Tuia este un arbust sensibil la început, care este destul de greu de crescut. Am impresia că nu i-au priit condiţiile, chiar şi cea mai mică schimbare de climă pot influenţa topirea acestuia.
Depinde şi de modul în care l-ai plantat. Groapa trebuia săpată de două ori cât rădăcinile, iar înainte de a fi plantat, tuia trebuia pus în apă, pentru a înmuia rădăcinile. Trebuie udat permanent, pentru ca pământul să se menţină umed.
Ar putea fi şi o boală a acestuia, există tratamente speciale pentru el.
Sper că te-am ajutat cumva!