| Corina_Vasile_1981 a întrebat:

Am plantat 70 DE puietii de tuia in luna octombrie la inceput,toate bune si frumoase, dar acum cand am fost la la locul unde sunt plantati am constatat ca culoarea VERDE sa schimbat in MARO, nu sunt uscatiI.I-AM INGRIJIT DE LA INCEPUT CUM MI SA SPUS 2 SAPTAMANI UDATI DIMINEATA SAU SEARA SI APOI LA 2-3ZILE.AJUTATI-MA CE SA FAC, NU VREAU SA II PIERD.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Dupa descriere cred ca i-ai pierdut deja, colorarea in brun a coniferelor este un semnal ca se usuca, imi pare sincer rau.Respecte

| Corina_Vasile_1981 explică (pentru LIN2010):

Dar nu inteleg, de ce se usuca? Am omis ceva?

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Poate gasesti raspunsul aici http://forum.pepiniera.com/index.php?topic=3.0

| Corina_Vasile_1981 explică (pentru LIN2010):

Multumesc.Sa inteleg ca este din cauza pamantului, ne-am construit casa iar pamantul este tasat.Am pierdut toti puietii, multumesc de raspuns.

| LIN2010 a răspuns (pentru Corina_Vasile_1981):

Da,se pare ca la pregatirea patului, inainte de sadire s-a omis ceva.Eu am reusit doar la a patra incercare si problema era aciditatea solului(stabilita prin analize de laborator)dar asta nu m-a descurajat sa continui si sa reusesc. Respecte si succes in continuare.