| NHC a întrebat:

Bunica si unchiul meu locuiesc intr-un sat din judetul Bacau de langa Onesti si au o problema cu mistretii care de la o vreme le tot calca papusoii prin gradina.
Stie cineva daca si cum s-ar putea contacta niste vanatori profesionisti care sa scape de ei sau macar niste modalitati practice si necostisitoare pentru a-i tine departe de pamantul lor?
Multumesc.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar de ce nu fac garduri?

| florin926481f a răspuns:

Garduri electrice sau 1-2 caini de talie mare care sa fie lasati liberi in gradina

| NHC explică (pentru florin926481f):

Prea scump.
Iar cu mistretii nu se pun cainii nici in 100 de ani.

| florin926481f a răspuns (pentru NHC):

Daca ai doi caini ciobanesti nu cred ca se mai atinge mistretul de gradina ta ca doar nu vine toata turma, oricum tu ai nevoie de o solutie rapida deci cel mai bine faci un gard de plasa ca nu costa chiar asa mult

| Cksihja a răspuns:

Poate trage câteva fire de sârmă ghimpată sau să planteze un gard viu din măceșe dacă țin mult la bani.

| NHC explică (pentru Cksihja):

Avem un gard viu de macese intr-un (punct strategic), problema e ca il ocolesc pe niste inaltimi de pe pamantul vecinilor unde nu poti face mare lucru. Astfel e cam mult pamant de inconjurat, dar vedem noi. Multumesc oricum pentru raspuns.

| ValentinGabi a răspuns:

Pot să-și facă garduri electrice si o să țină departe toate animalele