| nicolaej a întrebat:

Buna ziua! Cu ce adeziv se poate lipi un tub din silicon?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de multi factori (temperatura si presiunea de lucru, suprafata de lipire, spatiul disponibil etc.).
De obicei, cel mai sigur este de inlocuit cu unul nou.

| nicolaej explică (pentru Bula):

Buna ziua! M am exprimat eu gresit, e vorba de un furtun component al unei masti de respirat noaptea ce se foloseste pentru apneea in somn

| nicolaej explică (pentru Bula):

Buna ziua! M am exprimat eu gresit, e vorba de un furtun component al unei masti de respirat noaptea ce se foloseste pentru apneea in somn.Materialul furtunului respectiv e din silicon

| Bula a răspuns (pentru nicolaej):

Furtunile de alimentare cu oxigen NU se lipesc, fiind pericol de explozie sau alte accidentari.
Trebuie schimbat tubul cu altul nou.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Bubico2022):

Acele tuburi de "aerisire" (inclusiv de oxigenare) au materialul asemanator, dar care nu se lipeste (ci se inlocuieste).
Cu "Prenadez" sau adezivuri rapide (gen "Picatura" nu se poate lipi (doar peteci, dar nu tine mult).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu trebuie schimbat intregul aparat, ci doar tubul defect (e consumabil si costa putin).
Incearca tuburi asemanatoare la firmele care incarca tuburi de oxigen medicale!

| darrio2007 a răspuns:

Decat sa dai banii pe altceva ca sa lipesti acel tub, mai bine cumperi alt tub de silicon. Doar tu stii ce fel de tub.

| nicolaej explică (pentru darrio2007):

Buna ziua, scuze! M am exprimat eu gresit, e vorba de un furtun component al unei masti de respirat noaptea ce se foloseste pentru apneea in somn.Materialul furtunului respectiv e din silicon

| sierra1 a răspuns:

Super glue ar trebui să lipească așa ceva, ai incercat?

| anonimg a răspuns:

Nu merită să-l mai lipești. Odată ce a pătruns aerul în el deja începe procesul de solidificare, chiar dacă l-ai etanșa din nou.
Și chiar nedesfăcut, un tub de silicon are termen de garanție. El se usucă aproape de termen chiar și nedesfăcut deloc.

Răspuns utilizator avertizat