| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa intreb cum as putea imparti un teren in doua parti egale avand in vedere ca nici una din laturi nu sant la fel precizez ca frontul la strada vrem sa-l impartim in doua.
front=46m
latura.dr=38m
lasura.st=56m
latura.spate37m
Daca impartim frontul in doua este la 23m in linie dreapta la cat va veni in latura din spate? avand in vedere ca laturile nu sant egale.
(folosesc punctul nu functioneaza tasta space.)
Multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Grea problema, este mult de calculat, am abandonat dupa vreo ora, desi imi placea geometria... Dar ca sa nu o las in coada de peste, ti-as propune urmatoarea solutie:
Traseaza o linie perfect paralela cu latura din dreapta (cea de 38 m), dupa care masoara lungimea acestei linii. De preferat ar fi sa folosesti o sfoara, dar iti trebuie vreo 50 de metri). Suprafata din dreapta rezultata in urma acestei impartiri ar avea astfel forma unui trapez dreptunghic, a carui arie este usor de calculat (baza mica 38, baza mare=linia despartitoare, inaltimea 23). In functie de suprafata acestui trapez, vei stii daca mai trebuie sa mergi in stanga sau in dreapta cu cativa metri. Daca nu te descurci sa calculezi cati metri trebuie sa mergi in stanga sau in dreapta, posteaza valorile obtinute si reluam calculul, de data asta fiind mai simplu. In principiu este nevoie de lungimea liniei despartitoare si de suprafata totala a terenului.
Banuiesc ca stii suprafata totala a terenului, eu am aproximat-o pe baza dimensiunilor primite de la tine la 1885 mp, dar recunosc, este doar o valoare orientativa, de aceea daca o stii ar fi bine sa o mentionezi happy.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Destul de complicata treaba. Ai macar unul din colturi la 90 de grade?

| dorelmarc a răspuns (pentru regis):

Frontul.si.cel.din.dr