| Raluca591 a întrebat:

Bună ziua! Doresc sa plantez un copac în curte și întrebarea mea este ce soi de copac creste cel mai rapid.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu zic că depinde de ce curte ai. Trebuie sa tii seama de un aspect. Daca curtea e mica, și pui un copac mare, inevitabil rădăcinile vor ajunge sub casa, și riști să îți deformeze casa. Deci, conteaza și cît de aproape îl plantezi de casa, chiar daca ai curte mare.

Eu as alege nucul. Chiar daca ai de așteptat pana creste (oricum, oricărui copac ii ia timp sa crească, ani). Ca aspect mi se pare extraordinar, tine și umbra foarte bine, și cand e mare, te alegi și cu nuci. Am văzut multi nuci plantati in curti

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://silvanews.ro/......te-repede/
Eu stiam ca si Paulownia creste foarte repede. Paulownia imperial are si niste flori foarte frumoase, mov.

| mihai69 a răspuns:

Plopul. Dar nu cred că vrei unul chiar lângă casă.

| relian a răspuns:

Mergi si cumpara un copac deja mare, asta daca vrei copac deja mare.Nu creste nici un copac peste noapte, indiferent cei dai.

Sint copaci la containere, in ghivece cum zic oamenii, ala e deja mare, fctie de ce bani ai cumperi mai mare sau mai mic.
Care creste mai rapid? Paulownia elongata, dar in zona de unde este originar aacel copac.In RO nu stiu ce si cum creste.

Asa cunoscuti din RO este plopul, mesteacanul, salcia.Depinde si ce iti place tie, cum sa arate, ce umbra sa faca etc.Eu as pune un Tei, as cauta unu deja mare si ar fi mult mai bun decat oricare.Ori nuc la fel, mare astea fac si umbra ai si fructe opri flori sa faci ceai laughing

Plopul sa cauti mascul, ala nu face puf de ala, asta pentru ca am vazut, cineva pe aici spune ca nu crede ca ai dori un plop linga casa.Mai mult ca sigur la asta s-a referit ca plopul face axcel puf, dar nu stie ca puf face doara femele, plopul este copac dioic, adica floriel masule is pe un copac, cele femele pe alt copac, in cazul de vta femelele fac acel puf.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Arbore de pădure sau pom fructifer?

| Raluca591 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Oricare, doar sa crească repede

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Raluca591):

Plopul,Salcâmul,Frasinul sunt arbori dar nu sunt de dorit in curte. Fac frunze multe și sunt invazivi. Mai bine un pom pentru fructe chiar daca creste mai anevoie.In cazul acesta alege pomul al cărui fruct îți place mai mult.