| Andrei_Grigorescu_1988 a întrebat:

ma poate ajuta cineva cu niste pareri despre o hala industriala tip variant pe structura usoara, din tabla subtire? As vrea sa aflu parerile celor care au o astfel de hala daca merita compromisul. Intrebarile mele ar fi daca este rezistenta la vant puternic, greutatea zapezii, rugina, daca se poate incalzi pe timp de iarna, scurgeri de apa inauntru, vara daca se incinge inauntru foarte rau...etc. pentru cine nu stie cum este o hala variant va rog sa scrieti pe google imagini "hala variant" si o sa vedeti o gramada de modele. Vreau o varianta cu peretii drepti si acoperisul curbat de dimensiunea 8m latime x 30m lungime. Eventual si pretul cat a costat. multumesc

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Nu am o asemena hala, dar dau si eu cu presupusul happy.
Probabil ca este un model de hala al carui proiect a fost omologat, si poate fi folosit in consecinta in constructia de hale. Orice proiect, mai ales cele omologate, adica cele carora li se permit sa fie folosite pe scara larga, trebuie sa tina cont de siguranta, rezistenta, si mai multi factori care nu pun in pericol vietile celor ce le folosesc. Deci nu cred ca ar fi o problema pentru vint si zapada. Eu mi-am facut o casuta cu acoperis de tabla de 0, 35 mm pe structura usoara de lemn (grinzi de 5x5 la 45 de cm), toata suprafata ar fi de vreo 40 de mp si inca nu am avut probleme cu vintul sau zapada, acum sta zapada pe el de vreo 30 de cm)
Problema degradarii o rezolvi cu cateva kg de vopsea, tot la doi-trei ani, iar despre conductivitatea termica, e o problema, stiind ca metalul are conductivitate termica ridicata. Adica iarna mori de frig daca nu izolezi cumva, sau nu ai cateva surse serioase de caldura, si vara te coci ca pe cuptor.