| Romeo95 a întrebat:

noaptea trecuta mi-a explodat in frigider 2 litri de apa înghețată iar acum frigiderul nu mai funcționează, de ce mai exact si daca se poate repara.
Mulțumesc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In frigider trebuie sa fie temperatura intre +2 si +5 grade, daca n-ai deschis usa o noapte intreaga.
Daca apa a inghetat in FRIGIDER (si nu in congelator) atunci inseamna ca termostatul ori a fost dereglat, ori s-a defectat.

Dezgheata-ti frigiderul si regleaza termostatul la 3-4 grade (daca este electronic) sau pune termostatul la gradatia 1-2 (maximum 3) cand il repornesti.
Daca nu porneste motorul compresorului, atunci termostatul sau comanda electronica este defect si trebuie schimbat.
Daca porneste, pune pe sertarul din mijloc un termometru (preferabil electronic) si urmareste-i functionarea. Dupa cca. 2 ore de functionare, interiorul trebuie sa fie racoros si se pot pune inapoi alimentele scoase inaintea dezghetarii. Pe maine dimineata temperatura trebuie sa se stabilizeze in intervalul de 2-6 grade.
Daca temperatura coboara sub 0 grade, atunci dai termostatul la gradatia 0 (termostat rotativ, mecanic) si motorul trebuie sa se opreasca. Daca nu se opreste, trebuie schimbat termostatul, de un specialist.

| Lioana a răspuns:

Decongeleaza frigiderul, curata-l si poate își revine. Daca nu, probabil s-a ars ceva la el. In acest caz trebuie sa chemi pe cineva care repara frigidere.