| Gilbert9 a întrebat:

odata cu venirea frigului incepe sa-mi curga apa de pe geamuri, este vorba de o garsoniera 1 camera si fiind inchiriata nu prea pot face modificari gen izolare etc... Ceva sfaturi sa nu mai stau cu carpe la geam? Geamurile foarte mari am incercat sa tot aerisesc dar nu merge, iarna trecuta am stat cu prosoape si paturi si tot curgea multa apa imbibandu-le complet. O solutie sa mai scap de igrasie si mucegai? Multumesc. Incalzirea in camera este pe baza de un panou electric pe perete nu este apropiat de geam, multumesc.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dezumidificator electric sau reducerea surselor de umiditate (dus, gătit, uscat haine etc).

Bula
| Bula a răspuns:

Condensul (apa) apare atunci cand ai aburi multe in aerul dintr-o incinta (camera), iar peretii /geamurile sunt mult mai reci decat aerul din interior.

Pentru a scapa de precipitarea apei, intai trebuie sa rezolvi izolatia termica, sa nu se raceasca prea tare suprafata de contact cu aerul din camera. Acesta se poate daca ai fereastra dubla si bine etansata cand este inchisa. Pentru etansare se poate folos banda de burete sau din cauciuc.

Daca tocul geamului este din lemn, atunci se pot bate niste sipci de lemn (de profil 10x20mm) in jurul geamului, pe tocul ecestuia, pentru a inchide crepaturile dintre geam si toc (cand este inchisa). Acele sipci ajuta foarte mult, se va reduce si consumul la incalzire!

Aerisirea este si ea necesara, dar daca ai o singura fereastra, atunci deschizandu-l mereu strici etanseitatea.
Ca urmare, este indicat sa faci aerisirea in alta directie, cum arfi usa de intrare al garsonierei (spre coridor) sau fereastra mai mica din bucatarie, intredeschisa.

| anonimg a răspuns:

Fără fundă!
Rezolvare ai găsit după cum situația o cere: dezumidificator.
Problema este din una sau ambele situații:
- calitate proastă a termopanului și a sticlei de pe el;
- diferența prea mare de temperatură din interior și exterior. Nu trebuie să faci căldură în casă ca într-o saună. 20°C este suficient iarna. La 22°C eu nu pot să stau în casă.

Dacă îți este de ajutor:
https://www.reparatiitermopane-pvc.ro/servicii/sticla-anticondens.htm

| alina2k18 a răspuns:

Urgent dezumidificator.
Am Argo - nu modelul asta ceva un pic mai slab dar nu am probleme, am deja 2 ierni cu el, urmeaza a treia.
Il pun inclusiv in camera in care usuc rufele iarna- vara si nici pic de umiditate crescuta- verific cu higrometru.
Costa ceva dar merita, plus ca daca te muti si nu mai e nevoie de el il poti vinde destul de usor.
https://www.emag.ro/......DLS4RMBBM/

| Bizon95 a răspuns:

Dezumidificator pe curent
eventual, unul de mare putere, pentru ca se pare ca ai o problema FOARTE naspa cu umiditatea...