| gabriela_manea a întrebat:

Cand trebuie plantata o begonie?

Răspuns Câştigător
| mariavinereanu a răspuns:

Acum este bine sa plantezi bulbul in ghiveci. Dar atentie sa nu uzi prea mult caci putrezeste bulbul.Eu reusesc in fiecare an deoarece plantez bulbul in pamant la jumatatea ghiveciului si pun pamant peste el doar 2-3 cm apoi can rasare un mugurel iarasi acopar cu pamant si tot asa de 3 ori pana ajung catre nivelul de sus a ghiveciului.In acest fel planta care este robusta nu se rupe cand creste mare si nici nu putrezeste.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de zona...
In principal cand temperatura la noapte nu scade sub 5 grade, doua saptamani la rand. Deci aprilie-mai.

mlm
| mlm a răspuns:

Begonia se planteaza de obicei primavara si se inmulteste prin butasi, planta are nevoie de foarte multa lumina, atentie este o planta pretentioasa nu suporta fumul de tigara, curentul.

| Delia 75 a răspuns:

Begonia este una dintre cele mai iubite plante la noi in tara. Acest lucru se datoreaza nenumaratelor sale varietati.
Begoniile apreciaza aerul curat si umed, solurile usoare, permeabile, bogate in humus. In perioada de iarna plantele intra in repaus, astfel incat toamna tubeculii aflati in gradina se vor scoate si se vor depozita in spatii adapostite, urmand ca primavara sa se re-planteze.
Pornirea" tuberculilor. La sfarsitul lui februarie-inceputul lui martie tuberculii se scot din depozit, se sorteaza, indepartandu-se orice zonela putrezita. Dupa aproximativ doua saptamani de stat la tempeartura camerei, repusul lor va fi intrerupt si vor incepe sa fie vizibile virfurile de crestere, dar nu la toti tuberobulbii in acelasi moment. Tuturor celor care nu s-au "trezit" pana la momentul in care doriti sa incepeti plantarea in ladite sau ghivece li se poate aplica un tratament constand intr-o baie cu apa calda la 43oC timp de de 15minute. Se poate adauga chiar putina clorura de var in apa, fapt care nu va afecta tuberculii, omarand insa ciupercile din anul precedent. Ar fi recomandat sa aplicam tuturor tuberculilor o baie cu clorura de var inainte de "trezire". uberculii se planteaza apoi in ladite sau ghivece, cu scobitura in partea de sus, la 3-5 cm adancime, astfel incat acestia sa fie acoperiti cu un strat subtire de sol( nu mai mult de 1cm). Radacinile cresc din lateralul si de la suprafata tuberculilor, astfel incat acoperirea lor este necesara. Se uda o data, fara a exagera, intrucat neavand inca radacini care sa absoarba umezeal, ei pot putrezi. Tuberculii proaspat plantati se pot acoperi cu polietilena pentru a stimula cresterea. Ea se va indeparta de indata ce primii lastari sunt vizibili (2-3saptamani). Mentineti la o temperatura ce nu va scadea noapte sub 17oC. Cultivatorii profesionisti asigura in aceasta faza o incalzire constanta la baza laditelor sau ghivecelor de 21oC, in timp ce o temperatura ambianta se mentine la 18oC.
Noile plante suporta doar soarele de dimineata. Daca ati plantat in ladite, cand frunzele se ating, inseamna ca si radacinile se ating si este momentul sa se faca transplantarea. Se vor prelua tuberculii inradacinati cu pamant cat mai mult pe radacini si se vor planta cu grija in ghivece.