| anonim_4396 a întrebat:

Care centrală pe lemn este mai sigură in cazul unei explozii cea cu gazeificare sau cea clasică. Dau funda pentru cel mai complex raspuns si vreau cat mai multe informatii despre centralele pe lemne.

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Pai, nu stiu daca e vreuna mai sigura. Cert este ca cele cu gazeificare sunt o tehnologie mai noua, ar trebui sa aiba alte norme de siguranta. Insa tot acestea au nevoie si de curent electric ca sa functioneze.
Pentru mai multe pareri viziteaza linkul:
www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php? 20075-Centrala-termica-pe-lemne-cu-gazeifiere-si-fara-gazeifiere/page4

2 răspunsuri:
| AlexandraAlexutsa a răspuns:

Cea clasica e mult mai buna... funda?

| yepuras315 a răspuns:

Depinde si de marca si cat de buna este marca dar eu cred ca cea clasica este mai buna in cazul acesta, deoarece cea cu gazeificare nu prea te ajuta in cazul asta.