| anonim_4396 a întrebat:

Care centrală pe lemn este mai sigură in cazul unei explozii cea cu gazeificare sau cea clasică. Dau funda pentru cel mai complex raspuns si vreau cat mai multe informatii despre centralele pe lemne...

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Riscul de explozie pentru o centrala pe lemne este nesemnificativ, indiferent daca este clasica sau cu gazeificare. Bineinteles, cu conditia sa fie corect montata si dotata cu sistemele de siguranta aferente (supapa de suprapresiune, UPS, cos de fum corect dimensionat, incapere aerisita etc).

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat