| littlesunshine a întrebat:

Care e cel mai potrivit parchet pentru casa?
Cel de 8mm grosime, sau 6mm. Am inteles ca cel de 8mm ar fi mult mai rezistent dar este pentru trafic comercial si nu cred ca e nevoie.nu am 30 de musafiri/zihappy
E ok sa pui parchetul peste linoleum?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Eu am pus chiar parchet de 12 mm se aseaza mai bine si are durata de viata mai lunga. Parchetul de 6-8mm este clasic pentru case si costa un pic mai putin insa daca ne este bine pus se poate rupe in zona de imbinare. Nu e bine sa pui parchet peste linoleum si nici peste o suprafat care nu este perfect dreapta.

2 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Sa ridici linoleumul sa vezi daca nu este umed betonul sub el, sigur ca poti parcheta si peste linoleum dar sa pui peste linoleum placi speciale (se aseamana cu ampora presata )verzi si folie, ai sa vezi ca nu mai ai picioare reci. daca folosesti scaun cu rotile la calculator atunci sa folosesti parchet de 8 mm deoarece traficul este mai mare de 30 persoane in vizita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important este ca solul sa fie drept.pe dedesubt se pune o folie speciala care amortizeaza zgomotul. alta este si pentru umezeala si zgomot.parchetul de care zici tu, are un strat subtire de ceramica, cu cat e mai gros stratul de ceramica cu atat e mai rezistent.stratul de ceramica trebuie sa fie de cel putin 3 mm, specific, stratul de ceramica, nu grosimea parchetului.linoleumul este prea dur si nu amotrizeaza, mai indicat ar fi folia speciala pentru parchet.