| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre sapa si harlet?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Constructiv, principala diferenta este data de pozitia lamei fata de coada. La harlet lama vine in prelungirea cozii, in timp ce la sapa cele lama este perpendiculara pe coada.

| elena a răspuns:

@alllinna foarte bun DEX-ul nu? Trebuia sa raspunzi ceea ce stii tu, ca cine intreaba stie si raspunsul fii sigura... oare le-ai vazut vreodata, ca de intrebuintat sunt sigura ca nu...
Amandoua sunt unelte agricole cu lame de otel, folosite la sapat, numai ca sapa o folosesti la prasit, la inlaturat buruienile dintre culturi si intrebuintezi numai cu ambele maini, iar cu harletul faci straturi, santuri, gropi si te folosesti tot de ambele maini dar si de piciorul drept/stang, depinde de persoana care isi foloseste permanent ori mana dreapta ori cea stanga.

| EUSIATIT a răspuns:

Cu sapa prasesti cu hirletul faci gropi e o diferenta pentru ca nu le poti folosi invers,,,

| MM a răspuns:

Nu e acelasi lucru.Cu sapa nu poti sa faci o groapa, cum nici cu harletul nu poti sa prasesti via sau gradina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unealtă agricolă pentru săpat şi prăşit, alcătuită dintr-o lamă de oţel plană sau puţin concavă, fixată aproape perpendicular într-o coadă de lemn.
HÂRL'ET ~e n. Unealtă formată dintr-o placă de fier rotunjită si ascuţită la capătul de jos, fixată pe o coadă de lemn si folosită la săpat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca este acelasi lucru, nu am alte unelte decat Dex-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am scris ca nu am alte unelte decat dex-ul, daca vroiai un raspuns loco, mentionai acolo, ati fost la prasit? si nu raspundeam, ca n-am fost.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ EUSIATIT

Daca te trimit la sapa, te superi? Nu ma intelege gresit. Vreau doar sa iti dai seama ca sapa si harletul nu sunt acelasi lucru.

http://www.bizoo.ro/......134941.jpg

http://www.curierulnational.ro/poze-cnr/108644maxim.jpg

Hopa, ti-ai corectat raspunsul...

@ elena

E in regula sa scrii de pe www.dexonline.ro, atata timp cat precizezi sursa. Si alina a facut asta.

| zerozero a răspuns:

Cu sapa da-i ca si cu toporul (ma rog, asemanator) iar cu harletul il impinti cu piciorul in pamant (drept in jos) i-ar apoi te apesi pe el (ca si pe o parghie) si ai scos o glie de pamant. si asa continui si iti sapi toata gradina. In cuvinte e mai greu de explicat dar cred ca ai inteles.

| Suciu_Andrei_Laurentiu_1994 a răspuns:

Harlet=cazma