| Inaid a întrebat:

Care este diferenta dintre un sapun normal si cel de rufe?

Ma intereseaza proprietatiile, deoarece as dori sa fac un detergent de rufe si vreau sa folosesc sapun de casa in loc de sapun de rufe, in caz ca merge.

Răspuns Câştigător
| vavitza a răspuns:

Sapunul de rufe e cam acelasi cu cel de casa, nu vad nici o diferenta. Stiu de la bunica ca aduna de la porc toata grasimea de pe intestine, absolut toata grasimea de la porc pe care nu o poti folosi la mancare. O punea intr-un cazan mare, la foc, adauga soda caustica si facea sapunul. Trebuie sa stii exact sa il faci ca altfel nu iti iese. Dar nu l-as recomanda ca nu miroase frumos, acum sunt detergenti foarte diversificati incat sa nu mai avem nevoie de sapunul de casa. Sper ca ti-am fost de folos!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Sapunul de rufe are mai multa soda.