| zzzupduck a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele atunci cand detii o locuinta?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cati ani ai? Sper ca nu pui aceasta intrebare din postura de om matur.
Nu de alta, dar ar putea urma si altele: ce avantaje si dezavantaje ai daca vei castiga la loto, ce avantaje si dezavantaje ai atunci cand esti sanatos, ce avantaje si dezavantaje ai daca descoperi secretele universului samd.

| zzzupduck explică (pentru regis):

Nu, stai linistit. Aveam nevoie pentru scoala si nu imi venea nimic la dezavantaje, asa ca am intrebat aici.

| regis a răspuns (pentru zzzupduck):

Am inteles.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad niciun dezavantaj in a detine o casa

| Anonimuserr a răspuns:

Dacă ai o casă, un apartament etc, în primul rând este a ta pe numele tău, ai stabilitate. Ce vreau să spun cu asta. În chirie dacă se plictisește de tine te dă afară, dar așa este casa ta. Se spune în România că e bine să ai un copil, o casă și să sădești un pom.
Dezavantaje ar fi acelea că plătești destul la întreținere, depinde de casă câți mp2 are etc. Impozitele sunt oricum mici în România, asta este un mare avantaj. Duceți-vă în Itaelia, Spania, Germania să vedeți ce impozite,, mici sunt"
A și apropo, un mare avantaj este acela că trebuie să fim mândrii noi Românii că avem propriile case moștenite sau nu față de restul Europei. Majoritatea stând în chirie acolo ne având casele lor.
Un alt avantaj este acela că nu plătești chirie ești liniștit știind că este casa ta și ești proprietar.
Cam astea sunt.

| Dintrebare a răspuns:

Avantaj ar putea fi ca nu trebuie sa platesti chirie, ceea ce te scuteste de plata unei sume destul de mari lunar. Avantaj poate fi si ca e proprietatea ta, deci poti face cam ce vrei in ea. Iar dezavantaje: tu trebuie sa platesti cheltuielile de intretinere a casei (zugraveala din cand in cand, daca se strica vreun robinet, etc), plus plata impozitelor, a asigurarii

| AtomiX a răspuns:

@alexutzulwizz, a detine o locuinta inseamna a fi proprietarul ei, nu ai cum sa detii o locuinta inchiriata, ca aia nu mai e detinere.
Referitor la intrebare: Avantajele, pai e a ta, poti face ce vrei cu ea, poti sa o vinzi daca vrei fara sa trebuiasca sa ii zici lui X sau Y, orice s-ar intampla nu te poate da nimeni afara din ea etc. Dezavantajele, platesti impozit, daca faci vreun credit sau ceva de genul si nu il achiti, poti ajunge ca banca sa ia casa si sa o vanda ca sa-si recupereze banii.

| alexutzulwizz a răspuns:

Pai nu te-ai exprimat corect. casa ta sau chirie? Daca deti casa ta este mult mai bine pentru ca este a ta si ai tot ce iti trebuie contract etc poti face ce vrei. Daca stai in chirie nu este acelasi lucru. Si dezavantajele la casa ta sunt ca platesti impoziite si platiile vor veni una dupa alta cam atat.