| Alfy1080 a întrebat:

Am o centrala termica ProTherm Lynx si astazi a inceput sa prezinte urmatoarea problema:

Daca dau temperatura mai mare pe termostat, pompa centralei porneste, flacara se aprinde (cel putin asa apare pe display) intermitent de cateva ori, apoi se opreste. Pompa continua sa mearga dar caloriferele nu se incalzesc deloc.

Am incercat sa o mut pe alt prelungitor sau direct la priza din perete, am inversat nulul si faza (in priza), am verificat ca stecherul sa nu aiba vreo problema cum ar fi contacte proaste sau arse.

Daca dau drumul la apa la robinet aceasta se incalzeste fara probleme iar daca imediat dupa ce am folosit apa calda la robinet, pornesc din nou incalzirea pe calorifere, aceasta functioneaza normal.

Ma gandeam sa trec pe o centrala mai moderna pe condensare (ProThermul pe care il am e clasic) dar as vrea sa o mai tin pe aceasta macar iarna asta, dar daca credeti ca reparatiile ar fi costisitoare, spuneti-mi va rog sa stiu ce sa fac.

Multumesc!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia legatura cu un depanator autorizat de centrale, sa vina sa vada la fata locului.

Răspuns utilizator avertizat
| Alfy1080 explică:

Am chemat instalator si am rezolvat problema. Aparent este o problema comuna la acest model de centrala: flacara este mai mare la incalzirea apei de la robineti decat la incalzirea apei in calorifere. Centrala are un senzor care detecteaza flacara daca e aprinsa sau nu, iar daca nu e aprinsa, opreste gazul. In cazul meu senzorul acela avea depuneri si nu detecta decat flacara mare de la incalzrea apei de la robineti. Problema s-a rezolvat in 5 minute prin simpla curatare a senzorului. M-a costat 180 de lei I don't want to see

| ZYZ77 a răspuns:

Salut ai reușit să repari centrala? Aceeași centrală am și eu și aceeași problemă ca și tine. Te rog dacă ai rezolvat spune-mi și mie cum.