| Lulu55 a întrebat:

Ce echipament de protecție este bun pentru lucrul cu flexul? In special mă interesează mănușile, cele cu din zale sunt bune? Multumesc

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Cea mai buna protecție este sa păstrezi distanta
Sa plătești pe cineva cu ochelari
Protectia originala de la polizorul cu disc flexibil
Mănuși
Zale
Centura de castitate
Arura bocanci cu talpa si bot de fier
Cască in cap
Masca
SALOPETĂ!
ESTE FOARTE IMPORTANTĂ ȘI SALOPETA!

pentru ca eu ca prostul am tăiat si mi-au intrat așchii in picioare
Si ma mânca pielea timp de 3 ani
Acum după dușuri și spălături foarte insistente
De mai multe ori pe zi
Dumnezeu a binevoit să imi iasă toți acei țepi fire de asbest din discul respectiv lucruri invizibile care se înfipseseră in pielea mea.

Am ajuns la concluzia ca este foarte important sa port salopeta groasă din bumbac

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai importante decat manusile sunt:
- aparatorul montat in jurul discuzlui
- ochelari de protectie
(pentru cazurile cand se rupe discul in timpul functionarii, fortarii).

| VoidEternal a răspuns:

Nu ai nevoie de cine știe ce mănuși. Trebuie doar sa te protejeze de scântei.
Daca vrei ceva mai gros le poți căuta pe cele de piele deși e destul de greu sa faci lucruri de finețe cu ele. Eu am folosit și din cele "de gradina" cauciucate.

| UserRo10 a răspuns:

Responsabilul ssm te ajuta cu absolut orice problema de aceasta speta. Evalueaza posibilul pericol si da solutia tehnica optima