| Bogdan2304 a întrebat:

Ce este mai ieftin, sa iti construiesti o casa sau sa iti cumperi?

Răspuns Câştigător
| Bogdan91L a răspuns:

Sa contruiesti, parerea mea. Un constructor de case, vanzator, e clar ca nu o va da sub pretul de executie, va adauga un procent care se numeste profit. Sau mai rau acest profit se reflecta intr-un numar redus de galeti de ciment si fier la fundatie de ex., iar vanzatorul pare "cinstit". E doar un mic aspect! Sa cumperi, e bine daca gasesti un costructor care face case la rosu si tu poti monitoriza stadiul de executie al casei. Fa o balanta pro-contra raportat la buget.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa cumperi. Nu ai nici mare bataie de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa cumperi, si e cel mai bine asa

| Felys a răspuns:

Cele care sunt la vanzare mereu au diherse hibe si cu siguranta vei mai avea de lucru la casa respectiva ca sa o faci cum trebuie pe cand cea facuta iti ocupa foarte mult timp dar in final iese asa cum iti doresti, indiferent pentru ce vei opta ai nevoie de bani si nervi de otel

| cristi202 a răspuns:

Sa iti faci una noua e cel mai ieftin. Dar si cel mai practic, stii cum a fost facuta, si o faci dupa nevoile tale.
Sa iti cumperi una veche, pe care o restaurezi, poate fi la fel de ieftin. Eu, care lucram cindva in constructii, aveam de gind sa fac asta cu cate un apartament, sa il iau intr-o stare groaznica, sa ii fac finisaje deosebite, si sa il vind mai departe. As fi cistigat la fiecare apartament 10-20 mii de euro, si as fi investit 4-5 mii, si lejer in trei luni as fi terminat unul.

| Nhamnhumhebhaaa a răspuns:

Sa construiești o casă e mai ieftin dar e mai multă bătaie de cap dacă vrei doar o casă poți să o cumperi dacă nu vei sta tot timpul în ea nu are rost sa o construiești pentrubca vei avea multă bătaie de cap cu actele care o sa îți trebuiasca si materialele pe care va trebui sa le cumperi tu alegi FUNDA? Pls

| popa07ady a răspuns:

Parerea mea este ca mai bine construiesti o casa decat sa o cumperi. Daca optezi la varianta de a cumpara o casa iti recomand sa nu o cumperi fara sfatul unui specialist in constructii.Risti sa iti iei o mare ~~teapa~~

| relian a răspuns:

Depinde cine o construieste. Daca o construiesti tu normal este mai ieftina,cel putin asta in RO unde pretul materialelor este acelasi atit pentru tine cit si pentru un constructor din asta prapadit. Daca o construieste altcineva, stai linga el verifica ce face, eventual ii spui ce doresti, dar tot mai ieftin iesi, plus de asta o faci dupa ce planuri vrei tu, nu cumperi una facuta care poate sa nu fie pe placul tau.Casele ieftine probabil is si prost facute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o cumperi
daca o construiesti pe langa ca pierzi bani mai si pierzi energie