| BlueByMe a întrebat:

Ce firme de saltele sunt mai bune?

16 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| crooxel a răspuns:

Dormeo.pe tata il durea spatele f tare dar dupa ce am cumparat dormeo nu a mai avut probleme si chiar te relaxeaza pentru ca iau forma corpului tau happy

| supermamici a răspuns:

Organic Traumeland Austria.

Răspuns utilizator avertizat
| ada31 a răspuns:

Eu am saltea de la Gin-Gin Flex Craiova. Este f buna, am saltea super -ortopedica. Dc vrei sa iti iei saltea ia-ti super/extra-ortopedica, are un strat de arcuri, urmatorul de spuma(sau alt material, nu imi aduc aminte bine cum se numeste), alt strat de arcuri, urmatorul de spuma. Am salteaua de 3ani si tot saltea este!

| danadanuta99 a răspuns:

Eu recomand Morfeus, reprezentanta in Romania: http://www.giuliaconfort.ro

| danadanuta99 a răspuns:

Am si eu Morfeus, e foarte buna

| Monnaa a răspuns:

Cea mai buna este Dormeo.

| monamellers a răspuns:

Intrebarea asta "ce firma de saltele sunt mai bune" este foarte complicata, pe piata sunt multi producatori si multe firme care distribuie saltele.
Eu cand am ales salteaua acum vreo 2 ani am avut cateva criterii prin care am selectat:

1. de cand produce saltele respectiva firma, pentru ca este foarte importanta experienta pe care o are o firma in productia de saltele

2. ce materiale folosesc si daca sunt cat mai naturale, antialergice, etc

3. sa identifici salteaua adecvata si ca sa faci acest lucru trebuie sa mergi sa testezi in magazine sau showroomuri specializate cu personal specializat

Eu inainte sa cumpar salteaua am fost pe la vreo 3-4 magazine si showroomuri si singurii care intr-adevar m-au convins cu argumente sunt cei de la Morfeus.

| monicaserban94 a răspuns:

Morfeus sunt cu adevarat bune

| Cignus a răspuns:

O saltea BUNA iti da BUNA DIMINEATA! Ea nu face presiuni asupra corpului, nu blocheaza circulatia sangelui...
Sanitis: linia de saltele care înlătură presiunea
Urmărind delicat formele corpului şi reducând la minim punctele de presiune, se previne încordarea coloanei vertebrale şi a articulaţiilor prin facilitarea circulaţiei.
Saltelele marca Sanitis sunt clasificate ca dispozitiv medical în clasa 1, datorită caracteristicilor antidecubit.
www.dinotte.it

| Q000 a răspuns:

Dormeo este in top insa nu-mi plac preturile, plus as spune prefer sa dau o sansa producatorilor autohtoni.
Adica, Dormeo 1400 ron - 2400 ron pentru o saltea 180x200
In timp ce, exemplu aici http://www.saltele-luxsell.ro este 850 ron. Da bine! fara aloe vera... buna gluma!

| monipreda a răspuns:

Alegerea din pacate nu va fi asa de simpla precum ai crede :) Eu una nu neaparat m-as duce pe o marca anume, ci mai degraba pe tipul de saltea care ti se potriveste, iar apoi as cauta o firma anume.
Sunt o varietate mare de tipuri de saltele (le poti gasi enumerate aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Saltea). In ceea ce priveste salteaua cu arcuri si cea din burete memory, care din punct de vedere pret sunt cele mai accesibile ambele au avantaje si dezavantaje, acum depinde foarte mult si de preferintele tale. De exemplu, cele din memory foam sunt in special confortabile pentru cei care dorm pe o parte. In plus, saltelele memory minimizeaza efectul de balans pe care il au saltelele traditionale cu arcuri, o veste buna in special pentru persoanele care au un partener care se foieste in timpul noptii. Saltelele memory sunt si hipoalergice, fiind recomandabile persoanelor cu alergii. Insa, saltelele memory pot avea un miros specific atunci cand sunt nou achizitionate si chiar daca acesta dispare in timp, pentru i poate fi deranjant. Iar unii pot considera ca este dificil sa isi schimbe pozitia de dormit, odata ce salteaua s-a conformat cu corpul aflat intr-o anumita pozitie. In ceea ce priveste intretinerea celor doua modele saltelele cu arcuri trebuie intoarse periodic (aproximativ la fiecare 3 luni), atat pe de o parte pe alta, cat si pe lungime. Pe de alta parte saltelele memory nu sunt asa de pretentioase, desi este recomandat sa o intorci si pe acestea din cand in cand. Daca ai un buget mai marisor, poti sa te uiti la saltele latex sau saltele cu arcuri imbracate individual (numite si pocket spring). Cea din urma este menita sa reuneasca beneficiile acestor tipuri de saltele intr-una singura. Arcurile din miezul saltelei sunt imapchetate individual in material textil moale, permitand fiecarui arc sa se adapteze independent corpului tau, asigurandu-va un somn linistit indiferent de cat se misca partenerul/partenera. Iar, ansamblul de arcuri fiind acoperit si cu un strat de spuma memory, beneficiezi si de avantajele acesteia.
Eu ti-as recomanda sa cumperi online (dupa ce faci putina cercetare) regurile din comertul online protejeaza mai bine consumatorul. Si chiar daca incerci salteaua, dupa 15 minute (in cel mai bun caz daca te lasa sa stai atat pe saltea vanzatorii) nu iti vei da seama daca este salteaua potrivita pentru tine. Mie personal imi place salteaua cu arcuri impachetate de la Siesta Bedding (http://www.siestabedding.com/......ing.html), dar acum depinde si de preferintele tale :) Mult succes in gasirea saltelei ideale! :)

| DanH a răspuns (pentru monipreda):

Salteaua este un lucru la care nu trebuie sa faci compromisuri, sa economisesti. Investesti in confortul tau si nu stiu ce poate fi mai important decat un somn odihnitor. :)
pe scurt:
1 aloci bugetul
2 stabilesti ce saltea ti se potriveste ( arcuri, spuma, memory, latex ); restrangi aria de cautare la cateva oferte/magazine.
3 citesti review-urile celor care au cumparat produsul respectiv
4 cumperi.

Inainte de pct. 4 cauta raspunsurile la urmatoarele intrebari:
Din ce este fabricata salteaua?
Pentru saltelele pe arcuri: care este tipul arcurilor, densitatea acestora (numarul), grosimea sarmei din care sunt confectionate arcurile, grosimea si densitatea straturilor de suprafata, materialul si tipul husei ( tratata antialergenic, detasabila sau nu, cu doua fete sau nu). Densitatea arcurilor si grosimea sarmei din care sunt confectionate va asigura de durabilitatea unei saltele pe arcuri.

Pentru saltele memory sau cu spuma HR : grosimea si densitate spumei de memorie, densitatea miezului de spumă, grosimea si materialul din fiecare strat, materialul de suprafata, husa.

Pentru saltelele cu Latex: Grosimea si densitatea starului de Latex, precum si a miezului de spuma; tipul Latex-ului folosit, anatomic. (5 zone, 7 zone de presiune)

Pretul are transportul inclus?
Care este termenul si conditile de returnare?
Care este perioada de grantie si conditile de garantie? (Inocuirea saltelei sau reparatia acesteaia?)
Sunt magazine care iti ofera o periaoda de incercare.
Eu iti recomand pe cei de la la http://www.ramedepat.ro/ Primesti o perioada de testare de 10 zile si daca nu te odihnesti o poti returna si opta pentru alta saltea sau restituirea banilor.

Bafta! :)