| anonim_4396 a întrebat:

Ce flori merg in dormitor

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Dupa cum zic si medicii si designerii care se ocupa cu feng shui se pare ca florile n-au ce cauta in dormitor.
"Plantele si florile apartin elementului Lemn. Se pot folosi cu succes aproape in orice camera, in locurile unde este nevoie de acest element sau pentru a activa o anumita combinatie de stele zburatoare favorabila. De asemenea, se pot pune in locurile unde este prea multa energie de Pamant, pentru a mai absorbi din aceasta.
Cele mai bune locuri unde pot fi amplasate sunt: living-ul, holul, camera de luat masa, biroul.
In living, hol sau incaperea in care iti iei masa plantele si florile aduc o cantitate sporita de oxigen, care te va ajuta sa-ti pastrezi o sanatate cat mai buna.
Intr-un birou plantele te pot ajuta sa-ti ocupi locul dorit in cariera.
Ele pot fi asezate in estul, sudul si sud-estul acestor incaperi, pentru a beneficia de maximum de noroc. Se mai pot pune pe anumiti pereti sau in anumite colturi unde combinatia de stele zburatoare din acel loc necesita elementul Lemn.
Plantele au si ele un sistem nervos si pot absorbi sau redirectiona chi-ul intr-o incapere. De exemplu, in cazul in care usa din fata este pe aceeasi directie cu usa din spate, a avea o planta intre acestea ar incetini curgerea energiei. Efectul acestui fapt s-ar traduce printr-o sanatate mai buna si o prosperitate mai mare. Sau se mai pot folosi pentru a acoperi un colt iesit in afara si care creeaza un shar pe un loc in care se sta mult timp (de exemplu, canapeaua din fata televizorului).

Incaperea unde nu se pun plante sau flori este dormitorul. Iar motivatia acestui lucru rezida din faptul ca, daca pe timpul zilei o planta emana oxigen, noaptea va raspandi in incapere o cantitate considerabila de dioxid de carbon."
http://www.zodii.ro/......ticol.html
Pe de alta parte altii spun ca
"Dezordinea nu isi are locul intr-un dormitor feng shui.Aceasta trebuie "pusa la punct" din timp.
Daca aveti flori in dormitorul dumeavoastra tineti cont de aceste 2 lucruri:
1. Florile trebuiesc sa fie naturale (nu artificiale)
2. Florile nu trebuie sa se prezinte in starea de "Offiilit"
/tot din cauza feng-shui...
/parerea mea este ca desi nu este contraindicat total sa ai flori in dormitor - acestea e bine sa nu fie prea mari si prea multe. /conteaza foarte mult cat de mare e spatiul si cat aer este pentru a putea dormi bine noaptea...

7 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

In dormitor nu e bine sa se tina nici o floare si nici o planta (mai ales). Plantele consuma oxigul si elimina dioxid care este foarte toxic.

| crisa a răspuns:

Imi plac florile peste tot, mai ales in dormitor! happy Dar pentru camera asta trebuie flori alese, sa nu fie prea tari (parfumurile). Mie imi plac in dormitor, intr-o vaza mica, cativa tranadafiri de gradina, sau ghiocei galbeni, sau o zambila (numai una, parfumul ei e suficient pentru toata camera), sau frezii (ca tot e sezonul lor), sau flori de-alea galbene, mici-mici, pe crengute (nu stiu cum se numesc).
Lalelele nu-mi plac, se trec prea repede, gerbera nu are parfum, crinii sunt prea tari, si tot asa... happy

| carmen_5367 a răspuns:

Nu ati inteles intrebarea majoritatea au dat niste raspunsuri... doar rroxi43 a punctat exact ceia ce trebuia. pai era vorba despre plante decorative, nu flori primite de 8 martie de invatatoare la scoala sau flori de sezon ghiocei si maci laughing ...sunt de aceiasi parere cu rroxi43 in dormitor nu merg florile, merg in living foarte bine chiar si in baie dar nu in dormitor (in baie daca sunt ferestre cortina de sus pana jos pentru a avea lumina si vorbim de baile mari cel putin 12 15 metri patrati, sunt anumite flori care rezista.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Flori de camp, eu prefer macii.

| Simon a răspuns:

Clau2toma... de ce am impresia ca e invers? consuma CO2 si elibereaza O2? parca asa era nu? ca asta ar fi unul din motivele pentru care vrem sa salvam natura...Raspuns la intrebare: Cactusi (cei mai marfa) tongue

| caminulanimalelor a răspuns:

Desi vad ca pe aici se spune ca in Feng Shui plantele nu au ce cauta in dormitor, sunt totusi unele plante ce sunt acceptate in aceasta incapere cum ar fi Streptocarpus sau Floarea de Ceara. Gasesti mai multe astfel de plante in articolul asta http://www.casasigradina.blogspot.ro/......-shui.html

| adi4u97 a răspuns:

Eu a in dormitor un ficus un leandru un lamai si un trandafir japonez mia imi zin superb in coltul peretelui