| Sami4041 a întrebat:

Ce grosime la firele de curent se foloseste intr-o casa mica?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa neaveniti! Grosimea firelor depinde de locul unde le pui si de consumul case. Spre exemplu de la contoar pana la tabloul de siguranta trebuie sa pui un fir foarte gros care sa suporte toti consumatorii din casa si sa mai ai si o marja de 10-15% peste. Daca toti consumatorii dau 50 A iti trebuie un fir de cupru de 10 mmp (suprafata in milimetri patrati) care poate suporta 63 A. Daca il faci din aluminiu trebuie aproape dublu de gros. Daca pui un cablu de 1 mm diametru va avea 0, 79 mmp si se va arde la prima miscare. Uite un tabel cu grosimea cablului si amperajul suportat: https://imgur.com/mtI5j5p
De la tabloul de siguranta catre becuri poti sa pui un cablu mai subtire dar catre prize trebuie unul mai gros. Deci numai un electrician sau un cetatean care a facut cat de cat fizica si o intelege iti poate calcula ce fir trebuie. Atentie mare! Nu-i de joaca! In anumite situatii iti poate lua foc casa.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu îți trebuie nici un fel de calcul, pe circuitul de iluminat se folosește cupru de 1.5 mmp, pe circuitele de prize cupru de 2.5 mmp. Asta la toate locuințele, gandește-te ca unii construiesc case fără sa știe cine va locui în ele, ar fi imposibil sa stea sa calculeze fiecare circuit.
Pentru consumatorii mari se recomanda circuit separat, în cazul tău ai unul singur, cel pentru mașina de spălat (centrala presupun ca nu e electrica).
Recomandarea mea este ca pe general sa pui o salva vita (o diferențiala de 30 ma).

| Frank51 a răspuns:

Într-o casă mică 1.5 la iluminat, și 2.5 la prize.

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Ca in orice casă.

| NLS a răspuns:

1,5mm pentru iluminat,
(sau 1mm, daca ai certitudinea ca vei folosi doar corpuri de iluminat cu LED)
si 2, 5mm spre prize.

| Gligore2000 a răspuns:

Daca vrei sa nu gresesti foloseste doar cupru litat antiincendiu prize 2, 5 mm patrati, iluminat 1, 5 mm patrati.
Culori pentru firul de faza maro, negru gri.
Pentru impamantare galben cu verde, pentru nul de lucru albastru.
Linii separate pentru consumatorii importanti aragaz electric, masina de spalat.
Cand ai dubii calculeaza o densitate de curent de 5 A pe mm patrat.

| LittlePoppy a răspuns:

Oare conteaza marimea casei sau puterea consumatorilor? Zi cam ce vei folosi.

| Sami4041 explică (pentru LittlePoppy):

O masina de spalat, frigider, televizor, 5 becuri, centrala

| mihai69 a răspuns (pentru Sami4041):

Pe circuitul de iluminat, poți folosi liniștit fire de 1 mm de Cu. Pentru prize, 2, 5 mm e mai mult decât suficient.