| gogu220 a întrebat:

Ce marcă de centrală termică prin condensare îmi recomandați și mie, care să nu se defecteze tot timpul.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vaporii continuti in gazele de ardere, adica ce vapori, la ce vapori te referi? Eu cred ca se refera la altceva.Randamentu mare se obtine tinand cat mai mult posibil gazele arse in arzator, deci cu cat e mai lung arzatoru, radiatoru ala sau ce este cu atata randamentu e mai ridicat zic eu, deci e facut arzatoru astfel incat sa retina cat mai mult gazele arse si caldura degajata acolo in arzator.De condensat eu nu vad ce ar putea condensa, poate eventual ceva apa.Stiu ca in alte tari astea care merg cu gaz si is de randament mare au teava de evacuare din PVC nu e din metal si undeva jos condenseaza vaporii de apa, gazele ce ies si ce mai iese pe evacuare is aproape reci, pentru ca radiatorul ala sau arzator cum se numeste este f lung, de diverse diametre incepe cu diametru mare si ajunge ca radiatoru de masina la capatul alantu.Bine eu zic de astea din alte tari, intrebam acolo ces alea centrale cu condensatie ca nu stiu la ce face referire.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate recamanda asa ceva. Si cea mai buna marca se poate strica. Ia una care are are garantia cea mai mare.

| relian a răspuns:

Ce este aia centrala prin condensare?

| PDora a răspuns:

Eu am un Viesmann Vitodens 200 de aproape 8 ani si nu am ce sa-i reprosez. Reviziile periodice si atat!

| MeraO a răspuns (pentru relian):

La centralele in condensare, vaporii continuti in gazele de ardere condenseaza si energia lor, sub forma de caldura este dirijata din nou in circuitul de incalzire si de aceea au un randament mult mai ridicat decat centralele clasice. Asa cum spuneam eu mi-am inlocuit vechea centrala cu una in condensatie, un Viessmann ca sa am consum mai mic.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Centralele Viessmann s-au dovedit a fi printre cele mai fiabile, din punctul meu de vedere cele mai fiabile; au componentele din otel inoxidabil, foarte rezistente, asa ca o centrala Viessmann montata si servisata corect are viata lunga.

| relian a răspuns (pentru MeraO):

Poti sa fii ceva mai explicit, sincer nu am inteles nimic din ce ai spus.Vaporii continuti de gazele arse condeseaza adica? Si ce energie ce caldura?
Eu locuiesc in alta tara, dar aici nu se numesc de condesatie, este vorba doara de randamentul acelei centrale. Centrala ce zic eu este pe gaz.
Gazul arde intr'o teava, sau arzator, Aerul este sfulat peste acest arzator, dar el arde in afara aerului suflat si circulat prin casa.De aia am si intrebat cei aia centrala prin condesantie, ori cum o numiti.Este cu apa sau despre ce anume este vorba?
Eu ce stiu este pe gaz,gazul arde intr-un arzator ca o teava serpentina,acest arzator este pus intr-o cutie izolata,teava are o intrare si iesie din aceasta cutie,deci totu arde in afara cutiei,doara ca arzatorul este in cutie,aerul din casa este circulat din casa prin aceasta cutie,loveste acest arzator,fierbinte,se duce iar in casa si tot asa pana cand un termostat setata la o anumita tem opreste focul,adica inchide gazul si cam aia e tot.
Cam asa lucreaza o centrala pe gaz,deci nimic legat de apa,sau calorifere,nu exista calorifere, totu se rezuma la un ventilator, o cutie izolata si acest arzator, simplu rapid si eficient.
Apoi aceste centrale au randamente diferite.Ce am vazut mai scump si mai bun este aceasta centrala sau cum zic romanii unde acest arzator este foarte lung, astfel incat toata caldura sa fie preluata de aerul circulat prin casa, afara iesind aer rece si gazele arse.Aceasta centrala datorita ca are arzatorul mai lung,aerul din arzator stand mai mult condenseaza,adica apa din aer condenseaza ca se raceste,toata caldura este preluata,asa ca aerul condeseaza si apa rezultata se scurge undeva jos.
De asta am spus ca ar fi vorba despre asa ceva,dar am si intrebat cei aia centrala prin condesatie? Ce foloseste ca combustibil, daca folosetse tot calorifere, apa etc, sau este ce am spus eu?

Deci randamentul mai ridicat este dat tocmai datorita lungimii arazatorului, cu cat tii mai mult gazele arese in arzator, caldura este preluata mai mult.
Dar probabil nu stiu voi vorbiti despre cu totul altceva.Da un link ceva la o astfel de centrala si ma uit si dupa o sa stiu despre ce anume este vorba ok?