| ___U17C a întrebat:

Bună! Doresc sa îmi schimb centrala termica de la apartament. Ce model recomandați?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu am experiente FOARTE bube cu Bosch si Beretta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ariston, Viessmann, Vaillant, Immergas, Motan, Ferolli.
Eu mi-am luat Ariston in condensare din comoditate: il cunosc pe cel care le repara si da garantia si mi-a spus ca se gasesc piesele mai usor. Modelul? Una care sa faca fata la suprafata ta si gradul de izolare al, locuintei. https://www.eradiatoare.ro/calcul_centrala_termica.php
Foarte scumpe, dar ar fi mai buna o pompa de caldura. Ar fi buna si o centrala electrica. Am inteles ca se vor interzice centralele pe gaz!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Viessmann

| Simpatic a răspuns:

Eu personal recomand Viessmann sau Vaillant, cu Ariston m-am lamurit... dupa 9 ani am aruncat-o la gunoi era praf si carpita de 4 ori! Nu folosesc iresponsabil dar nici nu tin centrala pe post de bibelou!

Poti lua cu sau fara condensare e alegerea ta, insa as merge pe condens pentru ca in viitor numai de acestea vor fi, cele 'traditionale' nu se vor mai fabrica
Iar la cele cu condens ai nevoie de calorifere putin mai mari, deci montezi din prima calorifere care trebuiesc si numai ai treaba pe viitor, cum ai avea daca ai face trecerea de la centrala termica fara condensare la cea cu condensare

| relian a răspuns:

Toate is bune pana se defecteza laughing Chestia e ca la romani nimeni nu face lucrari de intretinere, de aia si probeleme, de aia si acele comentarii, is lamurit, brandul X nu-i bun, las ca ia alta si dupa anii aia la fel va fi laughing

Modelul il alegi tu, dupa ce te consulti cu cei care le vind, aia au ceva cunosotinte, sau daca mergi la un magazin de asta mare, au unia care chiar se pricep si iti poate da ceva sugestii, sfaturi.

Nu ai spus de care centrala, is pe lemne, pe gaz, pe curent electric, conteaza zic eu sa spui asta.

Daca e pe gaz, ar fi buna una de aia prin, sau cu condensatie, cum ii mai zice.
De ce? Pt ca este mai eficienta, dar pe de alta parte este si mai scumpa.
Dupa cum observi tine de mai multe criterii, eficienta, pret, si alte componente care ti le va enumera acolo un specialist daca au aia.

Te va intreba cum doresti sa accesezi centrala aia, de la butoane, vrei si de pe telfon, sau vrei sa aiba protectie, sau cum ii zice sa nu inghete si etc.

Cum am spus, trebuie sa iti spuna cineva toate accesoriile si sistemele ce le poate avea pe ea o centrala, tu intrebi la fiecare ce face, ce functie are, apoi vei stii ce ai tu nevoie si ce nu iti trebuie.

Centrala nu e doar asa o centrala, adica toate sa fie la fel.Ca brand mai toate is cam pe acolo, fiecare are si ieftine si scumpe, si bune si mai putin bune, desi asta tine si de intretinere.

Asa ca e bun sa te informezi intii, mergi la un magazin si asa le spui, sa iti zica tot ce poate avea pe ea o centrala, orice sistem, piese, etc, si sa iti explice ce face fiecare, ca tu sa stii ce sa algi si ce sa elimini.

Eu ti-am spus doar doua chestii, aia prin condensatie care are randament mare, e cea mai buna, si protectie la inghet, aaa si am mai spus si aia cu wireless sa poti seta, porni, opri din telefon, dar banui ca asta nu te intereseaza, doar am amintit ca idee.

Si mai sunt inca alte cateva sisteme, nu imi vin acum in minte, dar aia la un magazin gen dedeman sau mai mare, ar trebuie sa stie.

Dupa ce ai centrala si o folosesti, studiezi manualul, vezi ce spune ca trebuie sa intretii, sa cureti, sa speli, etc la anumiti ani, sau anual etc.

Centralele astea, se curata la ele radiatorul ala prin care circula apa si peste care arde flacara, nu stiu sigur, dar is niste chimicale care se folosesc, spune acolo in manual la cit timp si cum.

Daca nu le cureti, asa se intampla cum spune cineva pe aici ca dupa 9 ani a aruncato afara la gunoi laughing

Restu de marimea centralei, adica cit de mare sa fie ca si capacitate de incalzire, o sa te intrebe tot acolo unde cumperi, informatii despre casa unde vrei sa instalezi, is fctie de suprafata sau volumul incaperii ce urmeaza sa fie incalzit.

Vad spune cineva pe aici, tot ala care a aruncat afara centrala dupa 9 ani, ca aia prin condensatie e mai buna bla bla. si zice el ceva de calorifere, greseste, condensarea aia nu are a face cu caloriferele, banui ca nu stie, de aia a bagat chestia aia cu caloriferele.

Condesarea aia se refera la eficienta centralei, la randamentul ei, adica sa intelegi mai bine, cred ca stii ca centrala si acele boilere pe gaz, sau instant, au un burlan, ala ce iese afara sa arunce gazele arse.

Centrala asta cu condensatie avand randament f ridicat, cand pui mina la acel burlan, va fi rece, sau f f putin caldut.
Asta arata ca centrala este capabila sa scoata din gazul ala si sa retina aproape toata caldura si sa o dea tie in casa.

Centralele fara condensatie au burlan din aluminiu, cand pui mina pe burlan, sau pe aerul care iese, o sa simti fierbinte. Astea cu condensatie au acel burlan si din PVC tocmai ca afara nu mai iese caldura mai deloc.
Asta este centrala asta cu condesantie.

Aia cu inghetu protectie e buna, in caz ca e frig acolo unde tii centrala, are o protectie sa nu inghete apa in radiatorul ala ori sa nu inghete apa din condensatie.

Iara condensatia asta laughing dar daca zic, e prea mult si nu stiu daca prea multa inf e buna.
Chestia asta cu condensatia, acolo la evacuare are o cuva micuta in care se stringe apa din evacuare, pentru ca aerul evacuat este caldut si nu fierbinte se formeaza condens pe evacuare si condesnul ala se stringe in acea cuva ce zic. In cuva aia se afla un fel de plutitor sau ceva furtune care spune computerlui ceva informatii, ceva gen vacuum sau nu mai stiu exact, am vazut putine de astea, adica sa le instalez eu si am uitat deja laughing

In sf ai acolo si protectie sa nu inghete apa din acea cuva, pentru ca daca ingheata se opreste centrala.

Uite asa, informatii le afli de la ceva spepcialist care il gasesti pe la magazinele alea, cred, zic si eu ca asa or trebui sa fie.

Aia cu wireless deja o stii, zic eu ca nu merita, is bani irositi, doaor daca ai multi bani si nu ai ce face cu ei, lasa si fctia aia ca e buna la ceva laughing

Nu stiu ce or mai avea centralele astea pe ele si la ele, intrebi pe aiai si vezi.

Ori alta idee, intri online la dedeman si eMAG sau alt magzin care au asa ceva, iti afiseaza toate centralele si cauti la fieczare la spepcificatii ce au fiecare, notezi si afli toate sistemele de pe ele.

Dar daca le afli tot nu vei stii ce fac alea, tot trebuie sa intrebi pe cineva, ori sa cauti pe net explicatii simple.

Asa ca vezi si tu din ce am spus, ce optiune alegi sa te informezi.

Legat de calorifere ce spune respectivu pe aici, nu este asa cum spune el.
Daca de exemplu e are deja caloriferele, la ele a avut o centrala de capacitatea X cu un randamet Y.
Daca cumpara alta centrala cu condesare ce spune, o va lua mai mica, pentru ca are randament mai mare, deci caloriferele vor ramane tot alea.

Eu asa banui ca e.Tu daca nu ai nici calorifere, cand e sa cumperi, aia te vor intreba ce centrala ai, cit de mare este, si o sa iti spuna ce calorifere ai nevoie.

Cam asta e in mare despre centrale laughing e cam mult, dar ce am scris, de retinut e usor si inreat la fel, in 20 de minute cu ceva specialist afli mai tot ce trebuie.
Bafta.

| TudorVali a răspuns:

Pentru apartament trebuie o centrala cu putere mica, recomand Viessmann Vitodens 050 care se gaseste in piata in varianta de 19 kw. Centrala are componente din inox de calitate si temperatura apei calde nu fluctueaza.

| Hoghiz_Dana_1944 a răspuns:

Vitodens 050 19 kw este potrivita, pentru apartament nu trebuie centrala cu putere mare. Are componente din inox de calitate, iar apa calda vine mereu la temperatura constanta, functia confort de la varianta noua este foarte ok