| Razvan1lol a întrebat:

Ce inseamna mai exact "Centrala termica pe gaz, cu condensare" Adica ce se intampla mai exact? Necesita montata centrala langa loc special de scurgere?
Doresc sa imi inlocuiesc centrala veche, dar aceasta este pozitionata mai departe de chiuveta etc Se va monta o scurgere pana la ea, sau trebuie eu sa "scurg" apa de la condensare? Sunt putin nedumerit. Multumesc frumos!
Sau centreala termica cu convectie? Care este cea mai buna! Multumesc anticipat pentru marele ajutor

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Centralele in condensare sunt mai eficiente, recuperând o parte din căldura care se pierde pe evacuare.
Are nevoie de scurgere, de preferat legată la scurgerea instalație i sanitare, dar poate fi înlocuita cu un recipient (de obicei un PET de 5 litri) care se golește periodic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Proprietar de condensare aici. Mergi cu incredere pe condensare, dar ai grija sa nu bagi 50-60 de grade in calorifere ca la cea veche. Ideal ar fi sa adaugi cel putin vreo 50% elementi in plus. Temperatura optima la condensare pentru calorifere e 45 de grade.

| MeraO a răspuns:

Centralele in condensatie au schimbatoare de caldura care fac ca vaporii de apa sa condenseze in interior. Caldura rezultata din condensare este dirijata in circuitul de incalzire, si se mai recupereaza o cantitate de energie. La centralele clasice aceasta caldura se evacueaza cu gazele de ardere. Eu mi-am inlocuit vechea centrala cu un Viessmann condensatie si chiar se simte la consum