| cristi202 a întrebat:

Ce parere aveti despre panourile radiante? Nu cele solare, ci acelea care pot fi puse in incaperi ca niste tablouri si care functioneaza cu infrarosii. Sunt destul de scumpe, si ma intreb daca ar merita sa fac o asemenea investitie. Dupa cum se spune in reclama, costurile scad pina la 50% in ce priveste incalzirea, si sunt foarte bune pentru sanatate, ionizind aerul, prevenind condensul si igrasia, neutralizind mirosurile. Este oare adevarat ce se spune despre ele? Sau e doar reclama, si dupa ce le cumpar, descopar ca am fost fraierithappy? Merita sa imi dau toti bani din buzunar pentru a avea o sursa decenta de incalzire, sau sa imi dau banii pe lucruri ca pot fi mai folositoare?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Pai,in primul rand trebuie sa faci alegerea corecta, este indreptatita temerea de a nu lua teapa, deoarece nu toate panourile radiante sunt cu infrarosu,(pot fi simple rezistente incorporate in panouri ceramice sau metalice). Apoi, legat de reducerea cu 50% a costurilor de incalzire,se refera bine inteles la incalzirea cu radiatoare clasice (cu ulei,aeroterme,etc)si nu la incalzirea cu lemne,sau cea solara. Cele adevarate sunt deci si mai scumpe,dar ca sa te convingi poti achizitiona un astfel de panou, de pe net, iar firma care-l vinde este obligata sa-ti restituie banii, dupa returnarea produsului, in 30 de zile de la cumparare, daca nu face ce spun specificatiile vanzatorului.Respecte

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Am studiat si eu la un moment dat problema, insa pana acum nu am gasit pe nimeni care sa imi spuna concret ca a apelat la aceasta solutie si este supermultumit. In cei de pe site-uri nu am mare incredere, in fond orice vanzator de astfel de panouri si poate pretinde un cumparator fericit.
Vreau insa sa fac o precizare interesanta: nu am intrat in foarte multe magazine care comercializeaza astfel de panouri, am observat insa ca toti vorbesc despre cabane si case de vacanta la multi km departare, fara ca macar unul sa apeleze la aceasta solutie pentru incalzirea propriul magazin... Pentru mine acesta a fost argumentul forte.

| alessia5158 a răspuns:

Decat sa dai "galagia" de bani, presupun ca a-ti poti rupe din timp pentru a lectura o pagina de softpedia:

http://forum.softpedia.com/......noscatori/

| carpediem a răspuns:

Toate bune si frumoase, pare ok, insa e tehnologie noua si personal am dubii asupra efectelor asupra organismului pe termen lung. Un prieten si-a luat "de proba" un panou intr-o camera si pana acum e multumit. Ti-am trimis pe e-mail o brosura de la Dedeman. Eventual incearca "de proba" un singur panou sa vezi ce si cum, mai ales ca ai avut beleaua cu incendiu. Sper sa faci alegerea potrivita sa nu regreti. Bafta!

| Aurelian2014 a răspuns:

Eu am panouri in casa de 3 ani de zile si sunt foarte multumit. In primul rand pentru confort, design si economie la factura de incalzire. Locuiesc la etaj 4 din 8 intr-un ap cu 3 cam. Iarna trecuta am platit cca 260-270 lei/luna tot ce inseamna consumator de energie electrica, pe cand vecinii mei care au centrala termica plateau cca 200-220 lei/luna + factura de lumina de cca 100-120 lei/luna. Am iesit cu mult mai bine decat ei. Daca cineva vrea sa se convinga de acest fapt, ii scanez facurile de electrica sau il invit la mine acasa.