| cosmingcc a întrebat:

Ce planta o pot pune sa se catere pe o bolta si ramana si iarna verde si sa mai si faca flori(nu conteaza in ce perioada) am una dar florile nu sunt foarte frumos mirositoare, imi puteti spune? macar si denumirea populara sau un site bun :d, mersi anticipatwinking

6 răspunsuri:
| hapy a răspuns:

Cea mai buna este hedera Helix care se inmulteste din butasi foarte usor iar iarna are ciorchini de fructe negre foarte frumoase.Ar mai fi si vascul dar el este un arbust verde iarna care creste pe ramurile altor arbori dar nu se preteaza la bolta.

| hapy a răspuns:

Hedera helix

| Denisse_8813 a răspuns:

Din cate stiu eu nu prea exista plante agatatoare care sa reziste pe timpul iernii verzi afara. thinking Dar o planta "cataratoare"care imi place mie si care face flori frumos mirositoare pe timpul verii este Caprifoiul sau denumirea populara"Mana Maicii-Domnului". Chiar isi mentine frunzele verzi pe tot parcursul anului...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simi61.Salut cosmine si eu am incercat mai multe plante dar cel mai bine am reusit cu Mina Maicii Domnului si ca sa o faci super trebuie sa te ocupi mai atent in primii doi ani.Trebuie taiata sa o poti face cu o coroana bogata si sa ai si multe flori cam pe toata perioada anului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu recomand clematitele. Sunt cele mai rezistente plante de gradina. Se gasesc sub diverse culori si specii.

| cosmingcc explică:

Pe asta o am si eu tongue dar vriam si altceva. mersi mult :*