| corbubianca a întrebat:

Ce plante cresc la umbra?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Exista o multitudine de plante, din toate categoriile vegetale, care se dezvolta excelent in zonele de umbra. De pilda, Crinul de toamna creste foarte bine la umbra copacilor, avand forma de tufa mica, cu frunze inmanuncheate. Exista O multime de tufe iubitoare de umbra: tuia, kerria, azaleele, vinca. Dar planta care creste foarte bine departe de razele soarelui este, fara doar si poate, iedera.

2 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Multe din plantele de apartament.Pa cuvant ca nu au incotro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ferigile sunt cele mai iubitoare de umbra...