| AurelianStochițoiu97 a întrebat:

Salut,care plante cresc mai repede?dau funda Care raspunde corect .

Răspuns Câştigător
| bichon1 a răspuns:

Eucaliptul face parte dintre speciile care cresc repede si care in patria lor, Australia, formeaza arbori inalti de peste 30 de metri. Plantele tinere sunt adecvate pentru decorul camerelor, dar in timp devin prea mari. Este un arbore de sera, cu o frumoasa forma piramidala, cu frunze de culoare verde-cenusiu acoperite cu un strat ceros.
Se cultiva in ghvece de dimensiuni mari. Necesita camere cu ferestre mari. In timpul iernii aceste plante trebuie tinute in camere racoroase si foarte luminoase.
Se uda moderat de primavara pana toamna si foarte putin iarnaUn studiu mai vechi al oamenilor de ştiinţă arată că plantele care trăiesc în Europa Centrală cresc cu aproximativ 0, 05 cm pe minut. Dar există şi plante care cresc mult mai rapid decât atât. Cel mai elocvent exemplu este cel al viţei sălbatice, despre care oamenii de ştiinţă spun că are o creştere de 5 cm pe zi. Acest record este devansat de curpenii murelor, care cresc aproape 7 centimetri într-o singură zi. Secara este şi ea o plantă prolifică, care vreme de câteva minute pe zi îşi măreşte dimensiunile. Florile ei cresc cu aproape 1, 8 mm într-un minut.

O specie exotică de copac este bambusul, care într-o zi şi o noapte creşte peste jumătate de metru.

Oamenii de ştiinţă P. Weinberger şi M. Measures din Ottawa susţin faptul că grâul înregistrează o creştere mai rapidă dacă seminţele lui sunt supuse acţiunii neîntrerupte a unor sunete cu frecvenţa cuprinsă între 5Kz şi 300 Hz. Studiul lor a durat vreme de patru săptămâni, timp în care seminţele au încolţit şi au fost sădite. În aceeaşi perioadă au fost plantate şi seminţe care nu au fost supuse tratamentului cu sunete. Diferenţa s-a văzut după aproape două luni, când cercetătorii au constatat o creştere mult mai rapidă a seminţelor care fuseseră supuse acţiunii sunetului de 5 kHz.

Recorduri în lumea vegetală

Pe malurile Amazonului creşte palmierul de rafie. Acest copac exotic este cunoscut ca având cele mai mari frunze din lume. Ele ating dimensiuni de 12 metri lăţime şi aproape 24 de metri lungime şi constituite un veritabil adăpost chiar şi pentru zece oameni.
Nuca de cocos este una dintre cele mai grele seminţe din lume, ajungând şi până la 18 kilograme. Datorită învelişului său din fibre vegetale, ea poate parcurge, purtată de valurile oceanelor şi mărilor, zeci de kilometri, iar, odată ajunsă pe mal, poate prinde rădăcini.

Cea mai matinală pasăre este sticletele, care la ora unu şi jumătate începe deja să cutreiere câmpurile. Prepeliţele şi ciocârliile se trezesc în jurul orei trei dimineaţa, iar mierlele îşi încep trilurile la ora patru. Cele mai leneşe păsărele par a fi vrăbiuţele şi piţigoii, care se trezesc în jurul orei cinci.

3 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Un studiu mai vechi al oamenilor de ştiinţă arată că plantele care trăiesc în Europa Centrală cresc cu aproximativ 0, 05 cm pe minut. Dar există şi plante care cresc mult mai rapid decât atât. Cel mai elocvent exemplu este cel al viţei sălbatice, despre care oamenii de ştiinţă spun că are o creştere de 5 cm pe zi. Acest record este devansat de curpenii murelor, care cresc aproape 7 centimetri într-o singură zi. Secara este şi ea o plantă prolifică, care vreme de câteva minute pe zi îşi măreşte dimensiunile. Florile ei cresc cu aproape 1, 8 mm într-un minut.

O specie exotică de copac este bambusul, care într-o zi şi o noapte creşte peste jumătate de metru.

Oamenii de ştiinţă P. Weinberger şi M. Measures din Ottawa susţin faptul că grâul înregistrează o creştere mai rapidă dacă seminţele lui sunt supuse acţiunii neîntrerupte a unor sunete cu frecvenţa cuprinsă între 5Kz şi 300 Hz. Studiul lor a durat vreme de patru săptămâni, timp în care seminţele au încolţit şi au fost sădite. În aceeaşi perioadă au fost plantate şi seminţe care nu au fost supuse tratamentului cu sunete. Diferenţa s-a văzut după aproape două luni, când cercetătorii au constatat o creştere mult mai rapidă a seminţelor care fuseseră supuse acţiunii sunetului de 5 kHz.
Si marijuana din cate stiu creste repede.Succes!

| AleXzpm a răspuns:

Cel mai elocvent exemplu este cel al viţei sălbatice, despre care oamenii de ştiinţă spun că are o creştere de 5 cm pe zi. Acest record este devansat de curpenii murelor, care cresc aproape 7 centimetri într-o singură zi. Secara este şi ea o plantă prolifică, care vreme de câteva minute pe zi îşi măreşte dimensiunile. Florile ei cresc cu aproape 1, 8 mm într-un minut.O specie exotică de copac este bambusul, care într-o zi şi o noapte creşte peste jumătate de metru.

| Krosa a răspuns:

Pai florile