| Pisik a întrebat:

Ce plante de casa sau flori nu sunt atata de gingase si pretentioase la intretinut?

Răspuns Câştigător
| tee a răspuns:

In general plantele decorative prin frunze, dar unele te bucura si cu florile lor. Eu ti-as recomanda Spatiphillum (crinul pacii) care iti "spune" cand trebuie sa-l uzi. Frunzele se lasa in jos cand nu mai are apa deloc. nu are nevoie de lumina foarte puternica si infloreste de primavara pana toamna. Florile rezista cateva luni.
Cosmopolitanul (trandafirul japonez, care creste cat vrei tu de mare. Poti sa-l tunzi si sa-l mentii cat de cat la o marime rezonabila (vara trebuie sa-l lasi sa creasca cat vrea, caci infloreste daca sta la soare- in unele cazuri infloreste si iarna daca are lumina destula- la mine nu infloreste iarna pentru ca toamna il tai drastic).
Ficus benjamina (cel cu frunze mici, satirate sau neshatirate) nu prea este atacat de boli, ca si celelalte flori pe care ti le-am recomandat... poti sa-l lasi sa creasca foarte mare sau sa-l mentii la o marime pe care o doresti. Creste mai repede sau mai incet in functie de lumina care o are.
Palmierul Areca este deosebit si nu este pretentios. Yucca, dracena marginata (are nevoie de lumina multa ca sa arate frumos si sa creasca sanatos).
Muscatele au nevoie de soare ca sa infloreasca si iarna.
Dieffenbachia nu este pretentioasa de loc, creste mare si frumoasa daca are lumina si apa. Singura conditie pe care o "pune" ca sa ramana frumoasa este sa nu ii lovesti frunzele cand treci pe langa ea. Frunzele lovite se usuca acolo unde sunt lovite.
Uite aici un link cu florile mele unde o as vezi si orhideele de care iti vorbeam:
http://taisia.sunphoto.ro/Florile_mele
Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Ms - florile nu se comporta in fiecare casa la fel. Eu tot ce am "spus" e din propie experienta. Amarilisul infloreste la mine in fiecare an, dar este o floare care cere mai multa atentie. Tocmai de aceea nu i-am recomandat-o. Ma rog, e frumos sa ai pe langa muscate si alte flori. Si eu am muscate care imi plac nespus ca toate celelate flori, dar uite la mine nu sunt inflorite si nici asta vara nu au inflorit mare lucru, au inceput sa infloreasca numai cu ingrajamant lichid pentru plante cu flori. Acum eu vorbesc de muscate curgatoare. Poate cele clasice nu sunt prea pretentioase, dar comentariul a fost, dupa cum am mai spus, din propie experienta, fara suparare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cactusii laughing nu mor daca uiti sa le dai apa o saptamanabatting eyelashes ba inca atunci infloresc mai mult laughingfreeaakk.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O planta traditionala, pe nedrept uitata si evitata! Muscata! Se simte bine in casa dar si afara, infloreste tot anul si gasesti o multime de culori.
Intretinerea lor este extrem de simpla, nu necesita nici timp nici cine stie ce experienta.
Cauta pe net si ai sa vezi ce frumuseti sint!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tee / muscatele infloresc si fara sa fie in soare direct. Amarilisul infloreste numai in anumite conditii, trebuie sa-i asiguri repaus, intuneric, racoare si uscaciune daca vrei sa infloreasca. Spatiphillum cere racoare si umiditate, trebuie tinut la umbra. Trandafirul japonez si el este destul de pretentios.
Fiecare planta are " dichisul " ei iar dupa cum a fost pusa intrebarea, fata dorea ceva simplu, de efect si " no-stress". Acesta a fost motivul de-am recomandat muscata.