| anonim_4396 a întrebat:

Ce plante de gradina se potrivesc tipului de clima din Romania?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Daca vrei sa te apuci de gradinarie pentru strictul necesar in gospaderie poti pune straturi cu ceapa, usturoi, salata.
Radacinoase(morcov, pastarnac, patrunjel pentru radacina si frunze, telina.
Plante aromate cimbru, busuioc, tarhon, marar.
Daca ai si o sursa de apa poti planta si rasaduri:rosii, ardei gras, ardei iute, gogosari, varza.
Poti pune si plante medicinale:menta, galbenele.
Daca iti plac florile poti pune lalele, narcise crini, ochiul boului, crizanteme.
Poti pune dovlegei, castraveti, bostani turcesti. Poti pune si floarea soarelui pentru seminte. Poti cultiva si fasole pantru pastai si boabe, mazare, bob.
La inceput o sa-ti para greu si complicat dar pe masura ce-ti intra microbul greu poti scapa.
He he he multe satisfactii si pofta de viata.Pa cuvant.

3 răspunsuri:
| mami a răspuns:

La campie- toate tipurile de legume, cereale, flori in afara de floarea de colt
in Delta -trestia de zahar si orez
la deal- cartoful
la munte - cultivatzi legumele in solare

| 44-mytel a răspuns:

Pomi fructiferi ( mar, par, gutui, cais, prun, piersic, cires visin, nuc), vita de vie, legume si foarte multe flori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt sute de plante de gradina care cresc in Romania.