| anonim_4396 a întrebat:

Ce plante sa plantez in gradina?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Gradina de legume si solariu, mda... si la final, cand tragi linie, numai banii pe care ii cheltui cu solariul (structura, folie, rasaduri, instalatie de irigat, curent sau apa, dupa caz) iti ajungeau sa cumperi cam de doua ori cantitatea obtinuta din recolta. Asta daca esti norocos sa si recoltezi ceva, ca mai cunosc eu cazuri...
Eu zic sa plantezi flori de toate felurile si culorile, avand grija sa infloreasca in perioade diferite, astfel incat tot timpul gradina sa fie plina de flori.
Daca suprafata e mare si nu te ocupi la modul serios cu gradinaritul, mai bine iti incropesti o mica livada. Pomii se intretin mult mai usor si in plus poti profita de iarba care creste intre ei, atat cand iti vin prietenii la un gratar, cat si cand iti doresti o clipa de liniste si relaxare. Iar daca mai ai si copii sau nepoti, va fi o adevarata desfatare si pentru ei.

| remus a răspuns:

Poti sa plantezi de toate inclusiv pomi fructiferi, conteaza mult de compozitia pamantului, suprafata, pozitionare e. t. c. este bine sa ai strictul necesar unei familii, intreaba si vecinii ce merge (preteaza) sa cultivi.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai imparti in 2 faci solar si ti pui legume timpurii. si restul pui cartofi.morcovi.ceapa pentru iarna VINETE. sicemai poti valorifica daca tot ai suprafata mare sa nu muncesti degeaba,

April
| April a răspuns:

Depinde ce fel de gradina vrei sa ai:una doar de legume sau una doar cu flori.Bineinteles ca le poti si combina insa daca locul de gradina da spre strada e bine sa pui legumele mai departe iar florile mai spre strada.In luna martie incep sa apara prin magazine de specialitate dar si prin piete tot felul de seminte pe care tu insuti le poti semana in jardiniere si sa obtii rasaduri sau sa cumperi, prin aprilie, direct rasaduri. Lgumele pe care eu insami le cultiv in fiecare primavara sunt:rosiile, ardeii, castravetii, vinetele precum si o multime de plante aromate necesare la gatit ca marar, patrunjel leustean.
Cat priveste florile, gasesti butasi de trandafir atat din Olanda cat si autohtoni.Mai rezistenti sunt cei din urma. Iar florile sunt in gama foarte variata:cu bulbi, puse de toamna:lalele, frezii, anemones. a, cat si anuale:craite, petunii, portolaci, ochiul-boului, ale caror seminte le gasesti, tot asa, la orice magazin specializat.succes!