| YourDailyApple a întrebat:

Ce preferati, viata la bloc, sau viata la casa? De la o vreme ma tot gandesc ce frumos ar fi sa stau la casa mai ales la una intr-o zona limitrofa, linistita cu multa verdeata.
De curand am fost prin vizita la o ruda ce locuieste la casa si mi-am amintit de vremurile cand eram mic si ma duceam la bunica pe timpul vacantei de vara, si simteam mirosul acela placut de fan uscat, mirosul proaspat de ploaie, aerul pur de munte, in timp ce admiram brazii din departare stand in livada de mere a ei happy.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hei, poti compara viata de bloc in care ai acces doar la citeva incaperi, si acelea destul de mici, cu vecini care sunt f aproape de tine, atit de aproape incit ii auzi cind vorbesc mai tare, sau fac uneori si cel mai mic zgomot, cu surprizele pe care ti le fac ei (o data vecinul de la 2 mi-a spart o conducta de la baie ca a lucrat la el si a scapat un burghiu - oricum a fost domn, ca in 2 ore a rezolvat problema, insa daca nu eram acasa, ce era?), poti compara cu viata la casa, unde e ceva distanta de vecini si ai o oarecare intimitate daca vrei, unde poti sa mai iesi si intr-o curte, oricit de mica ar fi ea, unde mai poti avea si un pic de gradina si alte chestii pe linga casa? Nu cred ca exista comparatie. Inainte poate mai era vorba, cind la casa nu iti permiteai conditiile de la bloc (apa calda non-stop, incalzire centralizata), dar acum poti beneficia de acele conditii si la casa, asa ca eu cred ca viata la casa o depaseste mult pe cea de la bloc. De aceea eu am parasit unul din orasele cele mai frumoase ale Romaniei (Timisoara), pentru a veni in cenusiul Bucurestiului - am lasat un apartament de bloc pentru o viata traita la casa.

luciana
| luciana a răspuns:

Sunt amintiri frumoase si de neuitat. Sigur ca daca mi-ar fi cu putinta, as alege sa locuiesc la o Casa fara etaj, undeva intr-o zona linistita, incarcata cu miresme de pomi si flori. Uneori tanjim cu nostalgie, dupa ceea ce ne incanta candva si ne incarca pozitiv, dar ne si facea ca atunci sa traim cu adevarat ...Lucien.

| Bacemi a răspuns:

Unul din visurile mele e sa pot locui la o casa gen mansion, cu o curte exterioara maricica, plina de verdeata si cu o livada frumoasa de unde sa merg de mana cu partenera sa culegem fructe.

La modul realist, am locuit ani buni si la bloc si la casa. Imi place mai mult la casa. Doar ca la casa e mereu de munca foarte mult si aici e mai complicat.

Insa oricat imi place viata la casa, parca uneori simt dorul atmosferei de la bloc. Mi-ar placea sa pot merge din cand in cand in vizita la cate un prieten care sta la bloc. Da un aer de intimitate aparte.

| Michelle_5585 a răspuns:

Viata la casa:X:X

Este mult mai bine sa stai la casa decat la bloc...eu zic ca merita sa stai la casa!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La loc retras, loc ales, cu liniste si verdeatawinking