| georgiana_d a întrebat:

Ce sa fac sa-mi infloreasca gardenia? E planta de interior...

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Perioada de inflorire a gardeniei este din iulie pana in octombrie. Nu se tine la soare direct. Se pune intr-un loc luminos, fara lumina directa pe frunze. Nu iubeste caldura si aerul uscat de la calorifer. Ar inflori foarte bine intr-un balcon inchis, dar nu foarte calduros. Se pune ingrasamant din martie pana in august, saptamanal, si se foloseste un tip de ingrasamant care sa nu aiba calciu in compozitie. Nu trebuie udata pe frunze, pentru ca se pateaza (si apoi cad). Se mentine solul umed, dar nu se uda pe frunze si nici pe bobocii de floare. Apa pentru udat nu trebuie sa fie o apa dura cu clor, calciu pentru ca nu suporta planta depunerea lor pe radacini si asta va duce la moartea ei. Apa de la robinet trebuie fiarta si racita, nu doar statuta.
Sper ca ti-am putut fi de ajutor

6 răspunsuri:
| raisabanea a răspuns:

Gardenia face si o pauza. In pauza udati-o cu un ingrasamant acid (ati inteles bine acid). Este o planta acida. Deci dupa ce udati planta ii puneti si ingrasamant acid (un capacel la 2 litri de apa). Nu se uda prea mult, (pamantul trebuie sa fie uscat la suprafata intre 2 udari). Nu i se da ingrasamant in perioadele foarte calde sau foarte reci. Iarna nu se tine pe calorifer, mai la racoare si lumina, dar nu direct in razele soarelui.

| unuzero a răspuns:

incearca sa o iubesti mai mult. poate asa merge happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fertilizeza solul foarte bine! Si ai grija sa nu dai cu ingrasamant pe frunze!

| CristinaAnAAAA a răspuns:

Sunt cateva masuri simple pe care trebuie sa le iei – asigura-te ca are solul mereu putin umed (dar sa nu pui mai multa apa decat are nevoie, ca va muri, ii putrezesc radacinile), pune-i ingrasamant periodic, nu o tine in bataia directa a soarelui si... vorbeste-i (stiu ca suna bizar, dar florile mele sunte tare "fericite" dupa ce petrec cea timp cu ele).

| gmariana a răspuns:

Exista ingrasamant de sporire a infloririi care se puverizeaza o data pe saptamana (este sub forma lichida).

http://poze-gradini.blogspot.com
http://amenajari-gradini.blogspot.com

| gavroche_ela a răspuns:

Vezi sa nu stea in preajma unei surse puternice de caldura!