| Luchianov_Ana_1976 a întrebat:

Ce se intimpla daca punem o planta de camera pe pervazul ferestrei? cum se misca organele olantei(frunzele tulpina florile)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fotosinteza ai auzit?

| krysstal a răspuns:

Planta se va intoarce spre sursa de lumina, cu ajutorul frunzelor pline cu clorofila(din cauza clorofilei plantele sunt verzi) planta, in prezenta razelor soarelui isi va produce mancare

| SirGilbert a răspuns:

Planta nu are organe!

| suMRed34 a răspuns:

Eu stiam ca se orienteaza dupa soare in incercarea de a realiza procesul de fotosinteza, care are loc doar in prezenta luminii.

| Lupu_Nenea_1996 a răspuns:

Se va orienta dupa soare (funda)