| cinderellaindreams a întrebat:

Ce se poate observa atunci cand o planta de camera e pusa pe pervazul ferestrei? Ce miscari au organele plantei:frunzele,tulpina, florile?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Florile iubesc lumina, au o înclinație spre geam.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Miscarile la plante sunt:
1.Tropisme-> miscari orientate fata de directia si sensul factorilor externi
2.Nastii-> miscari neorientate ale plantelor, determinate de modificarea in timp a intensitatii unui excitant
Invata mai mult de aici:http://biologie10.wordpress.com/2011/04/02/miscarea-si-sensibilitatea/

| cinderellaindreams explică (pentru alessia5158):

Multumesc!

| alessia5158 a răspuns (pentru cinderellaindreams):

Pentru putin, Ionela!

| relian a răspuns:

Heliotropism.

| zurick a răspuns:

Salut! Pai ea isi misca frunzele, tulpina si florile dupa lumina si daca sta la pervaz se misca dupa lumina soarelui.