| Adriana_8922 a întrebat:

Ce solutie omoara bacteriea de mucegai? Am incercat cu clor dar nu a funcionat, am cumparat un dezumidificatori cu pastila dar nu a avut rezultat. Mucegaiul apare in coltul camerei si se extinte tot mai mult (era si inainte sa puna termopane si sa izoleze camera ). Cateva solutii?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o bacterie, e o ciuperca. Ca sa o poti omori, trebuie sa dai jos varul si tencuiala (dar vara), sa tratezi peretele cu clor, sa-l lasi sa se usuce macar o saptamana (cand e foarte cald), apoi sa tencuiesti, sa lasi sa se usuce si abia apoi sa zugravesti. In plus, trebuie sa asiguri o temperatura constanta pe timpul iernii in camera respectiva si sa faci gauri in tamplarie pentru evacuarea condensului.

| DeeaLove08 a răspuns:

Mama a luat din carrefour un spray. pulverizezi pe perete si in aproximativ 2 zile dispare! succes!

| unbaiat a răspuns:

Trebuie sa combati cauza si abia apoi efectele.Conditii generale :izoleaza pe exterior si nu pe interior la misto de sotul tau, reparatiile glafurilor ferestrelor cu geam termopan sa fie facute in primul rand pe exterior cu simt de raspundere, aeriseste mai des, vezi sa nu ai flori puse la geam, pervazul sa nu acopere caloriferul, umiditatea sa fie cat mai redusa etc etc.Trebuie neaparat sa identifici cauza...

| A_7901 a răspuns:

Sunt niste sparayuri pe piata pe care l pulverizezi pe perete.
http://www.bizoo.ro/produse/savo-solutie-antimucegai/start-0/10/