| Adriana_8922 a întrebat:

Am o camera in care un perete face mereu mucegai straight face Daca acopar acel perete cu tapet va mai aprea mucegaiul?

6 răspunsuri:
| darielle a răspuns:

Din pacate, DA...
Imi pare rau...
puppy dog eyes

| roxley a răspuns:

daca stai la casa sau parter izoleaza peretele exterior cu poliester iar daca stai la etaj curata peretele cu un spaclu sa indepartezi mucigaiul[stratul de var mucegait]si izoleazal cu poliester, dai cu mp pentru interior si apoi cu var normal (var stins ) nu cu var lavabil pentru ca inchide porii.Mucegaiul se face din cauza condensului, varului lavabil care are in compozitzie si arcacet nepermitzand aerisirea peretelui si a geamurilor cu termopan intru cat inlocuiesc tocurile geamurilor din fibra lemnoasa ce permite aerisirea camerei.Cat despre tapet nu-ti va rezolva problema mucegaiul, acesta se va desvolta pe sub el iar inhalarea acestuia va va inbolnavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal

iti trebuie un dezumificator
e cam 50 de ron unu
si odata la maxim 2 saptamani schimbi rezerva aia
si dai din nou pe perete sau rezugravesti toata camera sa fie totul ok ca din "fabrica" vorba vine happy

| ioana100 a răspuns:

Da dar cel mai important este sa dispara nu sa-l acoperi,nu este asa sanatos, poti sa cumperi solutii speciale, sunt ele cam 60-70 lei dar dupa nu mai ai treabahappy

| conundrum a răspuns:

Da dar sub tapet

| florina15 a răspuns:

Poti sa-l acoperi cu ce vrei,mucegaiul tot va creste pe dedesubt si trebuie tratat de urgenta pentru ca daca respiri mult timp aer inchis cu miros de mucegai te imbolnavesti la plamani,cumpara o solutie antimucegai de la magazin, si da pe perete, scrie pe sticla cum si cat sa o foloseesti.Succes.